Aplikacja "Bojkotuj okupantów" pomaga bojkotować rosyjskie towary

Aplikacja "Bojkotuj okupantów" pomaga bojkotować rosyjskie towary

Fot. a-wrangler/iStockphoto

Popularna wśród Ukraińców aplikacja na smartfony to odpowiedź konsumentów na rosyjską aneksję Krymu w marcu - pisze BBC.

Z aplikacji Bojkotuj okupantów mogą korzystać użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android. Po zeskanowaniu kodu kreskowego na produkcie za pomocą zainstalowanego w telefonie aparatu fotograficznego program ten podaje, skąd pochodzi dany produkt, a według twórców jest w stanie nawet wykryć, jeśli rosyjska firma próbuje uchodzić za producenta z innego kraju, tak jak marka odzieżowa Carlo Pazolini czy producent herbat Greenfield.

Wiedza o pochodzeniu produktu pozwala zdecydować, czy można go kupić, czy należy zbojkotować - podpowiadają twórcy aplikacji. Dotychczas została ona zainstalowana ok. 10-50 tys. razy. Rosyjski portal informacyjny Gazeta.ru powołuje się na ekspertów, którzy ostrzegają, że program może doprowadzić do zwiększenia napięcia między Moskwą a Kijowem.

Posłuchaj, jak były prezydent Ukrainy ubolewa nad utratą Krymu:

Rosyjski analityk mediów Anton Nosik ocenia, że aplikacja bardzo zaszkodzi wizerunkowi Ukrainy w Rosji, choć - jak zastrzega - z punktu widzenia rosyjskiej polityki na Krymie to dar z nieba. Rosyjski deputowany Oleg Michiejew odparł z kolei: Mądralom, którzy tworzą takie aplikacje, radziłbym, żeby przestali kupować rosyjski gaz i inne paliwa.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
TomKs1
159.245.16.* 2014-04-08 08:48
A ja uważam, że to świetny pomysł. I nie mam tu na myśli "sprawy Krymu".
Bardzo chętnie zainstalowałbym na smartfonie aplikację, która powie mi do kogo na prawdę należy dana marka i kto na prawdę dany wyrób wyprodukował.
W ramach nowoczesnego patriotyzmu staram się kupować polskie produkty, ale coraz trudniej się zorientować czy one są rzeczywiście polskie czy może za polską marką stoi zagraniczny właściciel. A bywa i odwrotnie...
Sobielawski
83.29.113.* 2014-04-05 06:02
Nie ma juz o czym pisać?
condor11
83.10.86.* 2014-04-04 21:44
ten portal to jest finansowy czy propagandowy? nie wiem po co komu informacja o idiotycznych aplikacjach.....lepiej napiszcie o aplikacjach dobrych na hemoroidy.....
Zobacz więcej komentarzy (11)