AWACS-y nad Polską i Rumunią będą monitorować sytuację na Ukrainie

AWACS-y nad Polską i Rumunią będą monitorować sytuację na Ukrainie

Fot. PAP/EPA
Samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS będą latać nad Polską i Rumunią w celu wsparcia monitorowania kryzysu na Ukrainie - poinformowały źródła w NATO.

- Rada Północnoatlantycka zdecydowała w poniedziałek o wykorzystaniu samolotów rozpoznania AWACS nad Polską i Rumunią w ramach starań Sojuszu mających na celu monitorowanie kryzysu na Ukrainie - poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel NATO.

Dodał, że pozwoli to na zwiększenie orientacji Sojuszu w sytuacji. Wszystkie loty rozpoznawcze AWACS będą odbywać się tylko nad terytorium Sojuszu - podkreślił. Samoloty AWACS będą wykonywać loty ze swoich baz w Geilenkirchen w Niemczech oraz w Waddington w Wielkiej Brytanii.

Według przedstawiciela Sojuszu poniedziałkowa decyzja jest konsekwencją wcześniejszej decyzji NATO, która zapadła w ubiegłym tygodniu (4 marca), dotyczącej podjęcia bardziej intensywnych działań służących ocenie skutków kryzysu na Ukrainie dla bezpieczeństwa Sojuszu.

W ubiegłym tygodniu NATO potępiło rosyjską interwencję na Krymie i wezwało Rosję do wycofania wojsk do baz. Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen ogłosił też pełną rewizję współpracy NATO z Rosją na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

nato, awacs, kryzys na ukrainie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zxc12
178.42.64.* 2014-03-11 07:45
nic go już nie zatrzyma, co dalej?