Będzie gaz z węgla? Sukces w Katowicach

Będzie gaz z węgla? Sukces w Katowicach

Fot. ichpw.zabrze.pl

Możemy śmiało mówić o sukcesie - twierdzą twórcy eksperymentalnego zgazowania węgla pod ziemią. Próba trwa nieprzerwanie od 7 tygodni w katowickiej kopalni "Wieczorek". To pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w Europie zakończony sukcesem taki eksperyment, który prowadzony jest w czynnej kopalni.

Jak podkreśla profesor Krzysztof Stańczyk z Głównego Instytutu Górnictwa, tak właśnie może wyglądać górnictwo przyszłości. Wyjaśnia, że na Śląsku jest dużo węgla w tak zwanych resztkach, które nigdy nie będą eksploatowane. Węgiel jest też na dużych głębokościach, gdzie wydobycie jest bardzo trudne i kosztowne. Gazyfikacja pozwala natomiast na przetworzenie węgla na gaz i wykorzystanie go w przemyśle, co jest o wiele tańsze, niż wydobywanie węgla z głębokich pokładów.

Eksperymentalne zgazowanie węgla potrwa jeszcze tydzień - dodaje dyrektor kopalni "Wieczorek", Marek Pieszczek. Następnie zaczną się próby tak zwanej pyrolizy, czyli zastępowanie powietrza azotem. Specjaliści będą badali efekty tego procesu i stopniowo kończyli eksperyment. Dyrektor powiedział, że na podstawie wyników testów zostanie zaprojektowana dużo większa instalacja demonstracyjna, w której będzie można wytwarzać energię elektryczną i cieplną.

Podziemne zgazowanie polega na doprowadzeniu do zapalonego węgla powietrza, tlenu czy pary wodnej i odbiorze wytworzonego gazu o wartości przemysłowej na powierzchnię.

Instalacja wykorzystana w eksperymencie pilotażu została wybudowana przez Główny Instytut Górnictwa i Katowicki Holding Węglowy.

Wg szacunków Petera Bonda, szefa australijskiej firmy Linc Energy, która gazuje węgiel w Australii i chce to robić także w Polsce, zgazowany węgiel można spalić o wiele czyściej niż gaz łupkowy i uzyskać przy tym aż dwa razy więcej energii. Jego zdaniem zgazyfikowany węgiel kamienny zapewni Polsce tanią energię przez najbliższe 50-70 lat.

* Zdjęcie z pierwszego w pełni udanego testu technologicznego zgazowania węgla przy wykorzystaniu ditlenku węgla jako czynnika zgazowującego. Przedstawia instalację demonstracyjną naziemnego zgazowania węgla znajdującą się w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu. Procesy podziemnego zgazowania węgla i naziemnego zgazowania węgla różnią się od siebie (jednocześnie prowadzone są przez różne instytuty badawcze: podziemne zgazowanie – GIG w Katowicach, naziemne zgazowanie – IChPW w Zabrzu) niemniej efekt jest ten sam.

Czytaj także
Polecane galerie