Bracia Grimm wg Doodle. Dziś rocznica

Bracia Grimm wg Doodle. Dziś rocznica

Dziś Google świętuje dwusetną rocznicę wydania Baśni Braci Grimm. Z tej okazji na stronie głównej pojawił się nowy Doodle.

Baśnie Braci Grimm, to cykl baśni napisanych przez niemieckich językoznawców i pisarzy Wilhelma i Jacoba Grimmów. Pierwsze wydanie ich książki ukazało się równo 200 lat temu, w 1812 roku.

Ich dzieło wprawiało w osłupienie współczesnych, ponieważ bracia oparli je na najstarszych wzorcach baśniowych motywów. Charakterystyczne jest to, że opowieści zazwyczaj są pełne okrucieństwa. Choć mimo to, panowało w nich zawsze prawo moralne - dobro wygrywa ze złem.

Za życia Grimmów ukazało się siedem edycji ich książek. Oryginał, znany pod nazwą Kassel Handexemplare, czyli Rękopis Kasselski, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można go oglądać w kasselskim muzeum.

W Polsce pierwsze wydanie baśni pod tytułem Baśnie dla dzieci i młodzieży ukazało się w 1885 roku. Niektóre wydania, w latach 50. zostały objęte cenzurą. Wszystkie biblioteki musiały wycofać książki.

Dziś Google świętuje 200 rocznicę pierwszego wydania baśni. Doodle to okazjonalne logo najpotężniejszej wyszukiwarki, które pojawia się w momencie ważnych wydarzeń, świąt i rocznic.

Czytaj więcej w Money.pl
"Dziadek do Orzechów" ma swoje święto
Google przypomina dzisiaj o balecie Dziadek do Orzechów. Sztuka po raz pierwszy pokazana została w petersburskim Teatrze Maryjskim.
Ada Lovelace dziś w Google. Była pierwszą...
Doodle przypomina dziś o rocznicy urodzin Ady Lovelace - matematyczki i informatyczki, uważanej za pierwszego programistę na świecie.
Auguste Rodin plagiatował swoje rzeźby?
Dziś Google świętuje rocznicę urodzin francuskiego rzeźbiarza.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
chistrian
89.238.24.* 2012-12-20 20:02
baśni andersena są bardzo fajne
pozdawiam
88.135.179.* 2012-12-20 11:54
Charles Perrault, francuski pisarz, jest autorem zbioru baśni i powiastek dla dzieci „Bajki Babci Gąski” z 1697 roku. Książka zawiera powszechnie znane, oparte na motywach ludowych utwory: „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca królewna”,„Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Tomcio Paluch” itd.. Były to bajki dla dorosłych bowiem w tamtym czasie nie pisało się dla dzieci, nawet pojęcie "literatury dla dzieci" nie istniało. np. Bajka o czerwonym kapturku kończy się rymowanym morałem, którego adresatem miały być dziewczyny, narażone na zaczepki obcych mężczyzn.
Bracia Grimm skopiowali bajki lub nieco zmodyfikowali, a poprzez zadedykowanie dzieciom niektórych "łagodniejszych" z licznych zbiorów baśni postawili jeden z fundamentów literatury dla dzieci. i to jest fenomen.
jednak jeszcze długo trzeba było czekać, by ta literatura w końcu przezwyciężyła przytłaczający dydaktyzm i a stała się literaturą piękną - sztuką.