Brytyjskie wojsko zbroi się w hakerów. Czego się obawia?

Brytyjskie wojsko zbroi się w hakerów. Czego się obawia?

Fot. bowie15/iStockphoto
Brytyjskie ministerstwo obrony zamierza stworzyć jednostkę obrony cybernetycznej, do której nabór rozpocznie się w przyszłym miesiącu - poinformowała telewizja Sky, powołując się na komunikat resortu.

Rolą JCRU będzie obrona zarówno wojskowych jak i cywilnych sieci komputerowych oraz najważniejszych baz danych przed atakiem hakerów, a także działania ofensywne w cyberprzestrzeni.

Do pracy w jednostce mogą zostać przyjęci wojskowi odchodzący ze służby, rezerwiści, a także cywile. Wszyscy kandydaci muszą przejść weryfikację, spełniać kryteria obywatelstwa i zamieszkania, a także zgodzić się na doroczne szkolenia.

- W reakcji na rosnące zagrożenie rozbudowujemy potencjał cybernetyczny w szerokim zakresie, łącznie z możliwością ataku, co wzmocni nasz ogólny potencjał wojskowy - oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Philip Hammond. W coraz większym zakresie nasz budżet obronny przeznaczany jest na technologicznie nowoczesne zdolności działania, w tym cybernetyczne, wywiadowcze i inwigilacyjne - dodał.

Komisja spraw wewnętrznych Izby Gmin stwierdziła w raporcie z lipca, że zagrożenie Wielkiej Brytanii atakiem cybernetycznym jest wyższe niż atomowym. Komisja sądzi też, że należy przeznaczyć większe środki na zwalczanie przestępczości komputerowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Prestiżowe szkolenie dla księcia Harry'ego
Czwarty w linii sukcesji brytyjskiego tronu książę Harry odbędzie szkolenie w elitarnym dywizjonie śmigłowców bojowych, przeznaczonym do bazowania na lotniskowcach.
Anglicy zaskarżają limity premii dla bankowców
Wielka Brytania obawia się, że nowe unijne zasady dotyczące wynagrodzeń w sektorze bankowym nie będą sprzyjać odpowiedzialności w tym sektorze.
Imigranci to osobne społeczeństwa
- Nie mamy większych problemów z Polakami, Czechami, czy Słowakami. Ale imigranci spoza Europy odmawiają asymilacji - mówił Norman Tebbit, przewodniczący Partii Konserwatywnej.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie