CeBIT 2013. "Nowe technologie muszą służyć wolności człowieka"

CeBIT 2013. "Nowe technologie muszą służyć wolności człowieka"

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowe technologie muszą służyć wolności człowieka, nie mogą jej zagrażać. Muszą o tym pamiętać szczególnie politycy - powiedział wczoraj premier Donald Tusk podczas inauguracji targów nowych technologii CeBIT w Hanowerze.

Aktualizacja: 6 marca, godz. 15:10

Premier Tusk zwrócił uwagę, że ludzie, którzy czują się odpowiedzialni za swoich współobywateli, nie mogą zapominać, że rozwój cywilizacyjny czy przełom technologiczny niosą ze sobą też zagrożenia.

- Musimy także pamiętać, szczególnie my, politycy, że nowe narzędzia, nowe technologie muszą - tak jak w przeszłości inne narzędzia - służyć wolności człowieka, nie mogą jej zagrażać. Muszą służyć człowiekowi, nie mogą być wymierzone przeciwko człowiekowi i muszą służyć przyjaźni między ludźmi i narodami. Niech nigdy nie staną się narzędziem opresji państwa wobec obywatela i jednego państwa wobec drugiego państwa - powiedział Tusk.

Premier mówił też o tym, że Polska branża teleinformatyczna w ostatnich latach rozwija się dynamicznie. - Mocny udział Polski w targach jest bez wątpienia szansą nie tylko dla Polaków, ale dla wszystkich zainteresowanych partnerów zagranicznych. Szansą na to, aby dokładniej zapoznać się z naszym rynkiem teleinformatycznym i możliwościami, jakie oferuje. Polska teleinformatyka pozostaje w pewnym stopniu nadal nieodkrytym przez Europę i świat skarbem - ocenił Tusk.

Dodał, że jest przekonany, iż ci, którzy jako pierwsi ten skarb odkryją, czyli inwestorzy, usługobiorcy, usługodawcy, partnerzy biznesowi - zyskają najwięcej. - Wszystkim naszym partnerom takiego refleksu życzę z całego serca - zaznaczył.

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na potencjał intelektualny polskiego sektora ICT (technologii informacyjnych i komunikacyjnych). - Uczelnie wyższe opuszcza każdego roku 20 tys. absolwentów kierunków teleinformatycznych. Niektórzy z nich jeszcze w czasie studiów osiągają sukcesy i to w skali międzynarodowej. Warto też podkreślić, że zgodnie z prognozami do 2020 r. tylko w Polsce i w Niemczech, spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, będzie rosła liczba informatyków - powiedział.

Wśród dziedzin, w których polscy informatycy odnoszą sukcesy, premier wymienił programowanie. - Polscy informatycy od wielu lat zajmują czołowe miejsca w najbardziej prestiżowych rankingach zawodów programistycznych - zaznaczył. Dodał, że równie silny jest sektor firm specjalizacyjnych się w produkcji gier komputerowych i aplikacji mobilnych. - W 2012 r. wartość polskiego rynku gier komputerowych wyniosła przeszło 1 mld zł, co oznaczało wzrost w stosunku do poprzednio roku o ponad 60 proc. O tym, jak ciekawe są polskie gry komputerowe, przekonuje mnie w ostatnim czasie przede wszystkim mój wnuk - zaznaczył.

Tusk dodał, że obroty sektora ICT w 2012 r. wyniosły 16 mld euro, przy blisko 3 proc. wzrostu w porównaniu do 2011 r. - W Polsce działa ponad 1,5 tys. firm teleinformatycznych, a w całym sektorze zatrudnianych jest ponad 174 tys. osób - mówił premier.

Powiedział też, że na lata 2014-2020 Polska planuje - w ramach specjalnego programu operacyjnego Polska Cyfrowa - głównie ze środków UE wydać 2,5 mld euro na impet cyfrowy stymulujący polski rozwój. - Część z tych środków będzie przeznaczana na zwiększenie dostępu do internetu, tak żeby wszystkie rodziny miały w domu szybki internet powyżej 30 Mb/s. Do tych planów polskie firmy dodadzą 2 mld euro na inwestycje, a z projektu Inwestycje Polskie damy 3,5 mld euro na ten cel - zaznaczył. Powiedział też, ze w Polsce szybko rozwija się handel internetowy i w 2012 r. obroty w tym segmencie wyniosły ok. 5 mld euro.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas inauguracji targów teleinformatycznych CeBIT w Hanowerze podkreśliła, że udział Polski jako partnera w tragach CeBIT pozwala zobaczyć niesamowity rozwój naszego kraju.

- Chciałam podziękować targom CeBIT, że Polska została wybrana jako kraj partnerski, ponieważ my, Niemcy, możemy zobaczyć niesamowity rozwój Polski i to, jak ten rozwój jest wykorzystywany, aby tworzyć nowe miejsca pracy, nowe możliwości zatrudnienia - zaznaczyła kanclerz Niemiec.

Dodała, że Europa, aby rozwijać się bardziej dynamicznie, powinna połączyć potencjał sektora teleinformatycznego i realną gospodarkę. Podkreśliła, że potrzebne są ku temu odpowiednie warunki: dobre przygotowanie zawodowe i dobre możliwości zakładania firm w branży IT. - Być może z panem premierem moglibyśmy działać, aby w całej Europie były te same warunki zakładania firm w branży IT - powiedziała.

Międzynarodowa wystawa CeBIT potrwa do soboty. Targi CeBIT to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie. Od 1986 r. inspirują do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i dają impuls do rozwoju branży. Rokrocznie przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W 2012 r. ekspozycje ponad 4,2 tys. wystawców z 70 krajów obejrzało ok. 312 tys. osób. W tym roku Polska jest partnerem strategicznym CeBIT.

technologie, donald tusk, wolność, człowiek
PAP
Czytaj także
Polecane galerie