Ceny połączeń komórkowych w Europie będą jeszcze niższe?

Ceny połączeń komórkowych w Europie będą jeszcze niższe?

Fot. AdamGregor/iStockphoto

Różnica w cenach między najtańszymi połączeniami w sieci komórkowej w UE na Litwie a najdroższymi w Holandii wynosi 774 proc. Komisja Europejska uważa, że to nieuzasadniona różnica i na wrzesień zapowiada propozycję w tej sprawie. Polska ma jedne z tańszych połączeń.

Zgodnie z danymi z 2011 roku, którymi posiłkuje się Komisja Europejska, cena połączenia w sieci komórkowej za minutę wynosi na Litwie 1,9 eurocenta, w Rumunii - 2,2 eurocenta, na Łotwie - 3,5 eurocenta, w Bułgarii - 4,4 eurocenta, a w Polsce 4,5 eurocenta.

Tymczasem w Holandii minuta rozmowy w sieci komórkowej kosztuje aż 14,7 eurocenta, podobnie w Luksemburgu - 14,6 eurocenta. Powyżej 13 eurocentów za minutę trzeba zapłacić w Belgii, na Malcie i w Hiszpanii. Średnia unijna cena za minutę połączenia to 9,1 eurocenta.

Jak argumentuje KE, takich rozbieżności cenowych nie można wyjaśnić różnicami w jakości czy kosztach świadczenia usług, ani też różnicami między siłą nabywczą konsumentów w poszczególnych państwach.

- Dane te wyraźnie pokazują, że 28 krajowych rynków telekomunikacyjnych nie przynosi konsumentom korzyści, jakie dałby im jednolity rynek. Pilne podjęcie działań w celu stworzenia prawdziwie jednolitego rynku ma pierwszorzędne znaczenie dla całej Unii Europejskiej - powiedziała cytowana w informacji prasowej komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Komisarz zapowiedziała, że we wrześniu przedstawi nowy pakiet służący wzmocnieniu jednolitego rynku telekomunikacyjnego.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie