Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Część nowych iPhone'ów działa krócej od innych. Będzie afera?

Część nowych iPhone'ów działa krócej od innych. Będzie afera?

Fot. Giznet.pl

Apple nie ma szczęścia do swoich wielkich premier. Wystarczy wspomnieć ubiegłoroczneproblemy z wyginającym się iPhonem 6, początkowe wpadki Apple Maps czy słynne Antennagate. Okazuje się, że tegoroczne smartfony z jabłuszkiem mają potencjał do tego, by rozpętać kolejną aferę tego rodzaju. Tym razem związana może być ona z ich procesorami.

W najnowszych smartfonach Apple znajdują się układy oznaczone jako A9. Nie we wszystkich urządzeniach są one jednak takie same – żeby uniknąć problemów z dostawami przed wielką premierą, Cupertino postanowiło zamówić te układy u dwóch różnych producentów. I, jak okazało się już po premierze, procesory te różnią się jednak bardziej, niż zakładało Apple.

Decyzja o wykorzystaniu w jednym urządzeniu procesorów pochodzących od różnych dostawców jest dość nietypowa. Wszystko dlatego, że, wbrew pozorom, procesory pochodzące z różnych fabryk, nawet jeśli mają taki sam schemat logiczny, różnią się od siebie. Wynika to z innych procesów technologicznych stosowanych przez poszczególnych producentów. A to z kolei wymusza dodatkową pracę chociażby nad projektem płyty głównej, którą trzeba przygotować w dwóch wersjach i znacząco zwiększa koszty. Apple jednak najwyraźniej doszło do wniosku, że wysiłek jest tego wart i zamówił chipy A9 u Samsunga oraz u TSMC.

Okazuje się jednak, że choć układy z obu źródeł mają taką samą wydajność, procesory wyprodukowane przez Samsunga (oznaczenie SoC APL0898) oraz TSMC (oznaczenie SoC APL1022) różnią się nie tylko wielkością (ten drugi jest o około 10 procent większy), ale też temperaturą pracy oraz zużyciem energii. W testach czasu pracy urządzenia wyposażone w procesor wyprodukowany w 14-nm procesie technologicznym Samsunga osiągają znacznie gorsze wyniki, oferując czas pracy o prawie 2 godziny krótszy niż najnowsze iPhone'y wyposażone w procesory TSMC. Jednocześnie chipy wyprodukowane przez tajwańskiego producenta w procesie16 nm nagrzewają się mniej niż procesory Samsunga.

Co prawda testy czasu pracy baterii przeprowadzane za pomocą aplikacji nie oddają w pełni tego, w jaki sposób użytkownicy naprawdę korzystają ze swoich urządzeń, ale już pojawiły się opinie, że z powodu zauważonych różnic w zachowaniu, iPhone'y 6S z chipami A9 Samsunga są w pewnym sensie gorsze od tych z układami TSMC, a sama sprawa już teraz określana jest jako Chipgate.

Polecamy na stronach Giznet.pl: "Bezpieczna przystań" już nie dla Facebooka?
procesor, iphone, bateria, czas działania na baterii, chipgate
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie