Doodle świętują Dzień Kobiet. To dzisiaj

Doodle świętują Dzień Kobiet. To dzisiaj

Fot. Google.pl

8 marca większości z nas kojarzy się z wierszykami z okazji Dnia Kobiet, kwiatami, czekoladkami oraz innymi formami składania życzeń. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Międzynarodowy Dzień Kobiet ma w zasadzie tradycje sięgające starożytności. Pierwowzorem tradycji może być rzymska Matronalia. A dziś ten dzień świętuje także Google.

Aktualizacja g. 12:00

Święto to było obchodzone w ciągu pierwszego tygodnia marca, głównie jako pochwała początku nowego roku, płodności oraz macierzyństwa. Mężowie wręczali swoim żonom prezenty, chętnie spełniali ich każde życzenie. Zwyczaj ten przetrwał do dzisiaj i jest kultywowany w wielu miejscach na świecie.28 lutego 1909 roku w USA po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet, jego organizację przypisuje się Socjalistycznej Partii Ameryki. Zorganizowany został natomiast po to, aby upamiętnić marsz 15 tys. kobiet, pracujących w zakładach odzieżowych, które 8 marca 1908 roku wyszły na ulice Nowego Jorku z protestem przeciwko brakowi praw politycznych oraz ekonomicznych.

W 1910 roku w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Dzień Kobiet świętem narodowym. Głównym celem celebrowania tego dnia miało być propagowanie idei praw kobiet, jak również budowanie poparcia społecznego dla powszechnych praw wyborczych dla przedstawicielek płci pięknej. Na konferencji w Kopenhadze zgromadziło się ponad 100 uczestniczek z kilkunastu krajów, w czasie jej trwania wybrano 3 kobiety do Parlamentu Fińskiego.

Następne lata przyniosły ogromne rozpowszechnienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. W 1911 roku obchodzono go już w Danii, Szwajcarii, Austrii oraz Niemczech, domagając się w ten sposób przyznania kobietom prawa do głosowania, obejmowania publicznych stanowisk oraz pełnych praw do pracy. W 1917 roku wybuchły protesty w Rosji, których hasłem przewodnim było: chleb i pokój. Kilka dni po tych wydarzeniach abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.

Przełomowym momentem, który miał ogromne znaczenie w rozpowszechnieniu tego święta, jest 8 maja 1965 roku, kiedy to dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowe Święto Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ich heroizm i bezinteresowność na froncie i na tyłach, a także zaznaczyć duży wkład kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój.

W obecnych czasach składa się życzenia z okazji Dnia Kobiet, pisze wierszyki, obdarowuje prezentami. Jednak w dalszym ciągu święto to jest symbolem walki kobiet o prawa, których kiedyś nie posiadały.

Z tej okazji także Google przygotowały dla pań niespodziankę - to im bowiem poświęcone są dzisiejsze Doodle, a więc specjalne grafiki, pojawiające się w momentach świąt, rocznic i ważnych wydarzeń społecznych, politycznych, kulturalnych czy sportowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Google upamiętnia genialnego matematyka
306 lat temu na świat przyszedł Leonhard Euler. Do tej pory jest uważany za jednego z najwybitniejszych matematyków w historii.
Na urodziny Google stworzyło jej Doodle
Maria Sibylla Merian - dziś 336 rocznica urodzin przyrodniczki i artystki.
Ta konstrukcja miała wygrać z wieżą Eiffla
Konstrukcja wymyślona przez Ferrisa ważyła 2200 ton i mogła pomieścić 2160 osób.
google, dzień kobiet, doodle, 8 marca
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2013-03-08 11:00
no google jak zwykle zachwyca pomyslowoscia:)
2013-03-08 09:37
Google jak zwykle ma fajna grafike na dany dzien :) fajnie ze wpadli na taki pomysl kiedys i stosuja to naprawde czesto, wiele ludzi dowiaduje sie ciekaweostek z loga googla z ktorego korzysaja kazdego dnia :)
wizjinerka
87.239.73.* 2013-03-08 09:05
Czekałam specjalnie do północy żeby zobaczyć co Google Doodle wymyśli dla Pań. Jak zwykle pomysł bardzo ciekawy. Oryginalny.
Tekst interesujący. Nie mam pojęcia dlaczego to Święto wszystkim kojarzy się z komuną.