Fejsbuk po polsku. Zobacz, jak na nas zarabiają

Fejsbuk po polsku. Zobacz, jak na nas zarabiają

Fot. hjalmeida/iStockphoto

Słowo fejsbuk wpisujemy do wyszukiwarki Google średnio 60 tysięcy razy w miesiącu. Na takich spolszczeniach i błędach w pisowni znanych nazw i marek można nieźle zarobić. Wystarczy zarejestrować domenę z błędem.

W ubiegłym roku cena domeny kweik.pl w ciągu trzech miesięcy od rejestracji przekroczyła 5 tysięcy złotych. Sukces zawdzięczała przede wszystkim rosnącej fali popularności serwisu satyrycznego kwejk.pl. Rejestracja takich domen, zwanych w branży literówkami, jest całkiem dochodowym biznesem.

Czytaj więcej Facebook zawinił. Czeka go 20 lat audytu Społecznościowy gigant odpowie za nieuczciwe zagrania wobec użytkowników. Co robił nie tak?

- W przypadku domen będących literówkami, zasada jest prosta. Im większą liczbę odwiedzin i klików generuje dany adres, tym więcej jest wart - wyjaśnia w rozmowie z Tech.money.pl Marcin Zmaczyński, Kierownik Produktu Domeny z home.pl.

Na spolszczeniach Facebooka korzysta portal Fejsik.pl. Jak pisze sam o sobie, publikuje informacje dotyczące Facebooka, ale nie tylko. Strona organizuje też konkursy i umożliwia pobieranie gier. Na podobnej zasadzie działa blog Fejsbuk.com.pl, na którym także znajdziemy informacje dotyczące tego popularnego serwisu społecznościowego. Strona działa dopiero od stycznia 2012 roku, więc treści nie ma za wiele. Natomiast Fejsbuk.pl zawiera tylko ogłoszenia i linki sponsorowane, na których zarabia.

One przynoszą spore zyskiZarówno wyświetlanie reklam, jak i linki sponsorowane mogą przynieść konkretne dochody. Wszystko zależy od branży, do jakiej się odnoszą. Najmniej, bo 10 groszy za kliknięcie, można zarobić na ogłoszeniach motoryzacyjnych. Więcej, bo w granicach 1,50-3 zł zarabia się na linkach odsyłających do stron turystycznych, a ponad 3 zł kosztuje jedno kliknięcie w link do strony o tematyce finansowej lub kredytowej. Ta kategoria wygrywa też w zestawieniach Google AdWords, w którym najdroższym hasłem kluczowym jest insurance (ubezpieczenie) - a jedno kliknięcie kosztuje 54,91 dolarów - podaje portal WirtualneMedia.pl. Na drugim miejscu plasuje się fraza mortgage (hipoteka) z ceną 47,12 dolarów.

Zarobić można też na sprzedaży takich domen. Fejsbuk.eu można na home.pl zarejestrować za 19,90 zł, a Fejsbuk.co - za 99 zł. Zysk przynieść może odsprzedanie takiej domeny. Na tzw. rynku wtórnym Fejsbruk.pl można odkupić za 300 zł, a nielubiefejsbuka.pl za 250 zł.

Fejsbuk stał się częścią naszego życia?

Błędne nazwy to nie tylko szansa na dobry interes, ale też zjawisko kulturowe, za pomocą którego obca nazwa, staje się czymś znanym, swojskim. - Spolszczenie nazwy Facebook i zapis małą literą świadczą o tym, że dla Polaków fejsbuk nie jest już nazwą własną firmy, marki czy produktu - tłumaczy dr Tomasz Piekot, językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. - Moim zdaniem jest to wyraz naszego zbiorowego myślenia i kultury. Fejsbuk stał się po prostu częścią naszego codziennego życia.

Czytaj więcej Złodzieje lubią FacebookaChwalisz się w statusach urlopem? Wklejasz zdjęcia z miejsc, w których właśnie jesteś? Uważaj.

Zdaniem językoznawcy, błędna pisownia upowszechnia się głównie ze względu na użytkowników tego portalu społecznościowego. - To ludzie młodzi, mówiący slangiem i lubiący zabawę słowną i żart - przekonuje dr Piekot. - To środowisko bardzo podatne na modę językową. Inną przyczyna jest jego zdaniem ekonomia języka: Facebook jest wyrazem trudnym ze względu na długość i znaczną rozbieżność między pisownią a wymową. - Nie powinno nas zatem dziwić, że w szybkiej i ekonomicznej komunikacji internautów formę tę szybko uproszczono do fejsbuk - przypomina.

Jak mówi Marcin Prokopiuk, kierownik pionu SEO w Money.pl, błędy w pisowni nazw mogą także wynikać z pośpiechu przy wpisywaniu adresów albo nieznajomością języków obcych zawartych w domenie. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na liczbę błędów, jest skomplikowana nazwa.

- Na przykładzie frazy kalkulator, wpisywanej do wyszukiwarki Google.pl można odnotować około 40 różnych błędnych wariantów tego słowa - wyjaśnia Marcin Prokopiuk. - Łącznie ilość błędnie wpisywanych wariantów tej frazy można oszacować między 25 a 30 procent w stosunku do wyrazu bez błędu.

Na kolejnej stronie przeczytasz o domenach .xxx i nieuczciwym podszywaniu się

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
domena, fejsbuk, literówki
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Karolina Kowalska
217.96.37.* 2012-07-09 16:32
na fejsbuku mozna się czegoś dowiedzieci się.
znawca767
88.199.38.* 2012-06-26 18:12
Aktorzy i biznesmeni na nich nie licz oni są biedni morze pomogą ci biedni
pomagier
88.199.38.* 2012-06-26 18:07
gdybym miał wolne środki to od razu ale większosc ma ale tobie niedadzą boś POLAK
Zobacz więcej komentarzy (10)