Google może przejąć firmę Motorola Mobility

Google może przejąć firmę Motorola Mobility

Fot. gmutlu/iStockphoto

Zgodę na przejęcie wyraziła Komisja Europejska. Gigant zapłacił za Motorolę 12,5 miliarda dolarów. Na tyle opiewała umowa zawarta w sierpniu 2011 roku.

Motorola Mobility produkuje m.in. smartfony i tablety. Firma powstała w styczniu 2011 r., w wyniku podziału firmy telekomunikacyjnej Motorola na dwie części: Motorola Mobility i Motorola Solutions (produkty i usługi dla firm i instytucji rządowych). W sierpniu 2011 r. Motorola Mobility została kupiona przez Google za 12,5 mld dolarów. Google to największa na świecie wyszukiwarka internetowa, która rozwija także system operacyjny Android, szeroko wykorzystywany w smartfonach i tabletach.

Komisja podała, że zaakceptowała transakcję, bo nie zmieni ona w znaczący sposób sytuacji na rynku systemów operacyjnych i patentów dla tych rozwiązań. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji JoaquĄn Almunia poinformował, że KE zatwierdziła transakcję, ponieważ przejęcie nie naruszy konkurencji rynkowej. Oczywiście, Komisja będzie w dalszym ciągu obserwować sytuację tym sektorze - podkreślił.

Wszystkie smartfony i tablety muszą być wyposażone w systemy operacyjne. Komisja analizowała, czy Google mogłoby zablokować konkurentom Motoroli wykorzystywanie systemu operacyjnego Google Android. Dochodzenie Komisji wykazało, że wykorzystywanie systemu pomaga popularyzować wykorzystywanie innych usług Google.

W konsekwencji biorąc pod uwagę, że model biznesowy Google zakłada rozwój internetowych i mobilnych usług oraz oprogramowania, jest mało prawdopodobnym, żeby właściciel największej na świecie wyszukiwarki internetowej ograniczył wykorzystywanie Androida wyłącznie do urządzeń Motoroli. KE podkreśliła też silną pozycję na tym rynku firm Samsung i HTC.

Transakcja została zgłoszona Komisji w listopadzie 2011. W swojej analizie Komisja współpracowała z wieloma organami ochrony konkurencji, w szczególności amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości. Motorola została założona w 1928 roku w USA, w Schaumburg na przedmieściach Chicago.

Czytaj o poczynaniach giganta w Money.pl
Zablokują sprzedaż iPhonów? Mają prawo
Czy Motorola zablokuje sprzedaż iPhonów i iPadów na terenie Niemiec?
Google zmienia politykę prywatności. Zgódź się, albo usuń konto
To jedna z największych zmian w Google w ostatnich latach. Gigant połączy ponad 70 swoich usług jedną, wspólną polityką prywatności. Co to oznacza dla użytkowników?
Google robi porządki. Za co wyrzuca z wyników wyszukiwania?
Czołowe porównywarki cen i kilka mniejszych serwisów oberwało od giganta za nieetyczne zdobywanie linków. Czym jest SWL i co filtr na wyniki oznacza dla witryn?
motorola, google
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Jacek_G
85.222.67.* 2012-02-14 16:41
W 2011 roku Motorola oficjalnie obiecała do końca 2011 roku usunąć zabezpieczenia bootloaderów w swoich produktach. Blokady narzucone przez Motorolę uniemożliwiają użytkownikom zainstalowanie wersji systemu nie autoryzowanych przez Motorolę. Tym samym po zaprzestaniu świadczenia wsparcia technicznego przez Motorolę, użytkownik zostaje z nowoczesnym technicznie, ale przestarzałym pod względem oprogramowania urządzeniem. Co istotne, Motorola bardzo opornie wprowadza wszelkie aktualizacje systemu, co wielokrotnie było podstawą jej krytyki.

Wbrew danym publicznie obietnicom, Motorola nie udostępniła narzędzi pozwalających usunąć zabezpieczenie, tym samym jej posiadacze zmuszeni są np. do używania przestarzałych wersji systemu.
Q4
83.5.109.* 2012-02-13 23:10
KTO SIĘ ZDECYDOWAŁ PRZYJĄĆ ZAPŁATĘ W TYM PUSTYM PIENIĄDZU ?? PEWNIE ŚWIEŻO WYDRUKOWANYM NA TEN CEL ... MASAKRA