Hakerzy rozesłali spam przez... lodówki

Hakerzy rozesłali spam przez... lodówki

Fot. mexikids/sxc.hu
Jak wynika z oświadczenia firmy Proofpoint, pomiędzy 23 grudnia 2013 a 6 stycznia br. miał miejsce atak spamerski, podczas którego rozesłano około 750 000 niechcianych wiadomości. Do ataku hakerzy wykorzystali między innymi, odtwarzacze multimedialne, telewizory i co najmniej jedną lodówkę.

Choć cyberataki dokonywane są od dziesięcioleci, to był to jeden z pierwszych przypadków ataku przy użyciu urządzeń innych niż komputery.

Atak wydaje się mocnym argumentem przeciwko zwolennikom tworzenia internetu rzeczy, czyli wyposażania w dostęp do internetu i możliwości komunikacji jak największej liczby urządzeń domowych czy biurowych - chociażby elektronicznych niań, czujników dymu czy termometrów stosowanych podczas pieczenia mięsa. Na przykład lodówka firmy LG wysyła maile, gdy zabraknie w niej mleka.

Specjaliści z Proofpoint zaznaczają, że często hakerzy mają ułatwione zadanie, ponieważ wiele urządzeń jest słabo zabezpieczonych. Użytkownicy nie zmieniają fabrycznie ustawionego hasła lub nie instalują prawidłowo swoich inteligentnych gadżetów, a gdy już dojdzie do infekcji, nie zdają sobie z tego sprawy (gdyby nawet wiedzieli, niewiele mogą na to poradzić). Szczególnie groźne w skutkach mogą być włamania do aparatury medycznej.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2014-01-28 14:18
kolejny przyklad na to jak moze w przyslosci wygladac terroryzm, za pomoca wlasnie urzaden normalnego codziennego uzytku. taka prawda niestety i nikt tego nie zmieni ;/ trzeba wymyslac sposoby walki z czyms takimm