Huragan Sandy pozrywał linie telekomunikacyjne. Nie działają telefony

Huragan Sandy pozrywał linie telekomunikacyjne. Nie działają telefony

Fot. PAP/EPA/RUSSELL MESEROLL/DOD

Huragan Sandy zniszczył 25 proc. wszystkich masztów komórkowych stacji bazowych i tyle samo infrastruktury telekomunikacyjnych usług kablowych na obszarze 10 stanów USA - poinformowali Federalną Komisje Łączności (FCC) operatorzy. Mniej było przerw w stacjonarnej łączności kablowej niż komórkowej - podały media.

Jak poinformował media przewodniczący FCC, Julius Genachowski, uszkodzeń centrów alarmowego powiadamiania działających pod numerem 911 było bardzo mało i ruch z uszkodzonych centrów został bardzo szybko przekierowany na działające. Jak powiedział, przywrócenie funkcjonowania wszystkich centrów 911 jest koniecznością na wypadek np. uderzenia zimy, przed czym ostrzegają meteorolodzy.

Według gazety USA Today, żadna z firm telekomunikacyjnych, ani też samo FCC nie jest w stanie obecnie określić, ilu klientów telefonii stacjonarnej i ilu - komórkowej, zostało dotkniętych przerwami w łączności. Problemy zgłaszały bowiem wszystkie największe firmy łączności - Verizon Wireless, AT&T, Sprint Nextel and T-Mobile USA oraz Cablevision Systems, Comcast i Time Warner Cable.

Jednak FCC ostrzegła, iż przerw tych może jeszcze być więcej, nim ekipy naprawcze zdołają odremontować uszkodzone i postawić nowe maszty stacji bazowych. Inne uszkodzenia powstały także na obszarach na zachodzie i północy, gdzie sztorm przemieścił się znad Wschodniego Wybrzeża. Na tych obszarach jeszcze nie oceniono szkód, a stacje bazowe telefonii komórkowej funkcjonują nadal na zasilaniu awaryjnym, co grozi wyłączeniem, zanim zostanie przywrócone zasilanie sieciowe. Obecnie bowiem na obszarze huraganu Sandy 7-8 mln Amerykanów zostało pozbawionych prądu. Obecnie nie wiadomo, ile stacji bazowych pracowało, bądź pracuje jeszcze na zasilaniu awaryjnym.

Genachowski powiedział, iż należy spodziewać się dalszych awarii stacji bazowych. Sam CNET poinformował, że przerwy w działaniu sieci komórkowej dotknęły 158 hrabstw w stanach od Wirginii do Massachusetts.

Szef FCC w swoim oświadczeniu dla prasy prosił mieszkańców stanów dotkniętych uderzeniem Sandy, aby korzystali z innych form komunikacji poza głosową, jak media społecznościowe, czy e-maile do komunikacji z rodziną czy przyjaciółmi.

Głównym utrudnieniem w odtworzeniu łączności komórkowej jest fakt, że przywrócenie zasilania sieciowego zajmie prawdopodobnie kilka dni - w niektórych regionach nawet i kilka tygodni. Operatorzy twierdzą, iż dotarcie do wszystkich stacji bazowych, wymiana akumulatorów i ewentualne uzupełnienie paliwa w generatorach jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe w krótkim czasie, ponieważ część dróg i samych stacji została uszkodzona przez wodę i śnieg.

Według Reutersa trzy biura i centra logistyczno-komunikacyjne w Nowym Jorku, na Dolnym Manhattanie, Queens i Long Island, należące do operatora telekomunikacyjnego Verizon zostały zalane. W centrum obsługującym Wall Street w samym hallu było 1,5 metra wody.

Huragan Sandy przeszedł nad północno-wschodnim wybrzeżem USA na początku tygodnia. Straty mogły wynieść od 30 mld do nawet 50 mld dolarów.

huragan, zniszczenia, sandy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
madonna zaborowska
212.14.47.* 2012-11-05 09:03
w Świecie Arabskim [Syria] a jastrzębie z Pentagonu zacierają ręce z radości widząc że terroryści Syryjscy bombami zamordowali kolejną grupę cywili w Damaszku. USA swoimi bazami wojskowymi oplotło już cały świat i wszędzie prowokuje do wojen i buntuje spoleczeństwa do wystąpień [rzeciwko swoim rządom. wydają na ten cel biliony USD, po to aby destabilizować Świat. Okazalo się jasno jak na dłoni że zamiast dbać o bezpieczeństwo własnych obywateli i zabazpieczać terytorium USA przez atakami huraganow oraz innych kataklizmów to robi się w tej sprawie marginalnie mało w stosunku do wydatków wojennych USA. ObrazNowego Yorku przez prawie tydzień czasu nie byl pokazywany w mediach Światowych po ataku huraganu Sandy. Tymczasem okazuje się że rezim USA nie jest w stanie zaopatzryć ofiary huraganu w podstawowe artykuły niezbędne do rzycia. Cenzura wojskowa blokowała dostęp do informacji i przekazów medialnych z terenów dotkniętych klęską żywiołową. Rezim zajety jest kolejny show TV pt. wybory prezydenckie w USA. To jest żałosny kabaret.