Internet to sposób na oszczędzanie. Zobacz, jak to robić

Internet to sposób na oszczędzanie. Zobacz, jak to robić

Fot. maebmij/CC/Flickr

Niespełna jedna trzecia osób w wieku 45-65 lat regularnie korzysta z internetu - wynika z najnowszego badania firmy doradczej PwC. Zdaniem ekspertów, osoby pracujące w wieku 45+ mogłyby na korzystaniu z internetu zyskać ok. 5 proc. dochodów miesięcznych.

Badanie zostało przeprowadzone na potrzeby programu Polska Cyfrowa Równych Szans promującego upowszechnianie umiejętności posługiwania się komputerem wśród dorosłych Polek i Polaków.

Jak wynika z badania, na 24 miliardy złotych można oszacować wszystkie dodatkowe przychody i oszczędności, jakie można uzyskać popularyzując internet w gronie osób w wieku ponad 45 lat.

- Samo korzystanie z bankowych kont internetowych zamiast wizyt w banku może im zaoszczędzić około 79 mln godzin, czyli 790 mln zł. Łączne oszczędności wynikające z korzystania z banków internetowych oraz zakupów w internecie szacujemy na 2,4 mld zł - poinformował dziennikarzy Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

Według badania najwyższy wzrost płac wśród osób, które regularnie wykorzystywałyby internet w pracy pojawić się może u mężczyzn w wieku 60-64 lat. Dzięki umiejętności korzystania z sieci i edukacji, ich dochód wzrośnie o 5,5 proc., czyli 115 zł, osiągając poziom 2596 zł.

Oszacowano, że dzięki ograniczeniu konieczności osobistego stawiennictwa w ZUS osób w wieku powyżej 45 lat, wartość oszczędności wyniosłaby 175 mln zł rocznie. Ogólne roczne oszczędności dzięki ograniczeniu bezpośrednich kontaktów z instytucjami publicznymi oszacowano na ponad 1,5 mld zł rocznie.

Wartość korzyści, związanych m.in. z zatrudnieniem osób w wieku 45+ oszacowano na 5 miliardów (mld) złotych. Prawie połowa tej kwoty, 2,4 mld zł, pochodzić będzie z dodatkowych składek przesyłanych przez ubezpieczonych do ZUS.

Około 1,4 mld zł to środki uzyskane ze składek zdrowotnych odprowadzanych do ZUS przez pracodawców, zaś 1,2 mld zł to dodatkowe wpływy z podatków płaconych przez osoby, które znajdą pracę dzięki wykorzystaniu internetu.

Krzysztof Głomb, prezes realizującego program Stowarzyszenia Miasta w Internecie, przypomniał, że od końca 2011 roku prowadzona jest akcja pozyskiwania latarników - osób, które po ukończeniu specjalnych szkoleń trenerskich zachęcają innych w swoich miejscowościach do korzystania z internetu i pokazują korzyści, jakie z tego płyną.

- Od początku maja, gdy zarejestrowanych było 1500 latarników, do 10 czerwca ich liczba wzrosła do 2078 osób. Nadal mamy na swojej mapie białe plamy, np. bardzo mało latarników jest nad morzem - powiedział Głomb.

Czytaj więcej w Money.pl
Co drugi Polak robi to regularnie. Dlatego, bo...
Jeszcze dziesięć lat temu niespełna co piąty badany przynajmniej raz w tygodniu korzystał z sieci.
To szansa na poprawę życia osób starszych
Dzięki korzystaniu z sieci osoby dojrzałe rozwijają swoje pasje, uczą się nowych rzeczy, a także włączają się w życie społeczności.
Ochrona w internecie za mała? Dziś to ocenią
Ponad 250 ekspertów rozpocznie dziś rozmowy na temat przestępstw w sieci. Trzydniowe spotkanie rozpocznie się w Strasburgu.
internet, pwc, oszczędzanie, komputer
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
@utor
91.150.204.* 2012-06-20 16:00
@Polbanczek spamuj reklamami dalej - każdy już to zna. A co do szacunków: "..."zamiast wizyt w banku może im zaoszczędzić około 79 mln godzin, czyli 790 mln zł" - no chyba żartujecie. Jeśli tak robicie obliczenia, to pozdrawiam waszych nauczycieli ze studiów i wyborców glosujących na partie zamawiające tego typu badania a zwłaszcza na takim poziomie.
Polbanczek
193.142.112.* 2012-06-13 14:11
Chwała że jest internet. Spłacam kredyt i co miesiąc oszczędzam ponad 270 zł bo kupuję waluty w kantorze internetowym - inkantor.
Jakby na to tak spojrzeć to i komputer i internet mam za darmo dzięki tej oszczędności i to co roku nowy komp. więc zdecydowanie warto wykorzystywać możliwości jakie daje internet.