IPHOBAC bierze szturmem bezprzewodowy świat

IPHOBAC bierze szturmem bezprzewodowy świat

Bezprzewodowa komunikacja korzystająca z wysokich częstotliwości rozwija się, w związku z czym zespół naukowców finansowanych z funduszy unijnych stara się połączyć zastosowania technologii radiowych i optycznych w celu opracowania fotonicznych fal milimetrowych oraz zintegrowanych funkcji. Projekt IPHOBAC (Zintegrowane funkcje fotonicznych fal milimetrowych do łączności szerokopasmowej) finansowany jest z Szóstego Programu Ramowego (6PR) na kwotę 5,7 mln EUR.

Konsorcjum projektowe, składające się z 11 członków, pracuje na komponentami do łączności szerokopasmowej w ekstremalnie wysokich częstotliwościach (EHF), w paśmie od 30GHz do 300GHz. Wśród partnerów IPHOBAC, którzy pochodzą z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Słowenii, Szwecji i Wlk. Brytanii, znajdują się instytuty badawcze, uczelnie oraz przedsiębiorcy. Według naukowców opracowywane technologie pomogą uczynić z łącz o częstotliwości 60GHz opłacalne i niezawodne narzędzie dla tych, którzy nie mają dostępu do struktury obsługującej ADSL.Od rozpoczęcia projektu zespół stworzył już nadajnik, który potrafi wytwarzać ciągły sygnał w całym paśmie EHF. Nadajnik można także wykorzystać w transmisji danych oraz zastosowaniach radarowych.

Zademonstrowano już podczas testów w terenie, że częstotliwość 60GHz jest w stanie zagwarantować niezawodną łączność z prędkością 10 gigabitów na sekundę (Gb/s) w zasięgu 1 km, przy opadach o sile 25 mm/h.

Przed projektem IPHOBAC postawiono kilka celów, w tym opracowanie zaawansowanych i kompaktowych źródeł, obejmujących bardzo wydajne fotomiksery szerokopasmowe, które bazują na źródłach UTC (unitravelling carrier) oraz TW (trevelling wave) i są scalane z antenami, opracowanie ultra szerokopasmowych nadajników w oparciu o podejście wykorzystujące modulatory elektroabsorpcyjne fali podróżującej (do 110 GHz), a także wdrożenie systemów modulacji i demodulacji wektora fotonicznego z wykorzystaniem komponentów opracowanych w ramach projektu oraz zademonstrowanie bezprzewodowej transmisji sygnału 10 Gb/s w warunkach laboratoryjnych.

Należy zaznaczyć, że udoskonalenie którejkolwiek pojedynczej technologii optycznej bądź radiowej nie wystarczy do opracowania źródeł kompaktowych, jakie będą wykorzystywane w gigabitowych systemach ROF (radio-over-fibre), aplikacjach instrumentacyjnych i sterowanych antenach.

Osiągnięcie tych celów pomoże w pełnym opracowaniu komponentów do fotoniki fali milimetrowych oraz zintegrowanych funkcji, a także w umożliwieniu ich produkcji przemysłowej. Funkcje opracowane w ramach projektu IPHOBAC przyniosą korzyści w wielu zastosowaniach, np. komunikacji szerokopasmowej i radarowej, zabezpieczeniach oraz różnych instrumentach i urządzeniach.

Następnym krokiem w projekcie IPHOBAC będzie zorganizowanie - we współpracy z innymi ośmioma projektami finansowanymi ze środków UE - w dniach 18-20 maja 2009 r. w Duisburgu, Niemcy, "Europejskich warsztatów nt. systemów fotonicznych w sieciach bezprzewodowych, dostępowych i firmowych". Jak mówią naukowcy, warsztaty poświęcone będą głównie technologiom fotonicznym oraz wspólnej problematyce sieci dostępowych i firmowych. Wśród omawianych aspektów znajdą się sprzęt optoelektroniczny do fotonicznych aplikacji bezprzewodowych oraz połączenie technologii bezprzewodowych i FTTx.

Więcej informacji:

IPHOBAC:
http://www.ist-iphobac.org/

6PR - Technologie społeczeństwa informacyjnego:
http://cordis.europa.eu/fp6/ist.htm

Kategoria: Projekty
Źródło danych: Projekt IPHOBAC
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z projektu IPHOBAC
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Technologie informacyjne i komunikacyjne ; Produkcja przemyslowa; Przetwarzanie informacji, systemy informacyjne; Technologia materialowa; Badania Naukowe

Komisja Europejska - CORDIS
Czytaj także
Polecane galerie
Chora
83.26.237.* 2017-10-18 15:42
Stracił ktoś już z powodu tych testów zdrowie ? To jednak fale .... nakierowane na ludzi. Nie wszyscy dobrze to znoszą. Są przewidziane jakieś odszkodowania dla narażonej ludności ?