Kasety magnetofonowe wracają! Będą przechowywać dane

Kasety magnetofonowe wracają! Będą przechowywać dane

Fot. SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions

Naukowcy pracujący dla firm Fuji Film oraz laboratorium IBM w Szwajcarii opracowali prototyp nowego typu kasety do zapisu wielkich zbiorów plików. Kasety takie będą stanowić podstawę największego systemu składowania danych, przeznaczonego dla radioteleskopu Square Kilometre Array.

Na zdjęciach artystyczna wizja radioteleskopów Square Kilometre Array.

Kasety magnetofonowe wracają i to w wielkim stylu. Tym razem posłużą jako nośniki danych archiwalnych. Pomieszczą taśmy o wielkiej gęstości zapisu i długotrwałym okresie użycia, stanowiące podstawowe medium magazynowania danych w najnowszych, opracowywanych dopiero urządzeniach do składowania informacji i danych.

Kasety opracowane przez naukowców pracujący dla firm Fuji Film oraz laboratorium IBM w Szwajcarii mają wielkość 10x10x2 cm, przypominają kasety magnetofonowe z lat 90. i mogą pomieścić 35 TB danych. Umieszczona w nich taśma jest pokryta cząsteczkami ferrytu baru.

Najistotniejszym zastosowaniem nowego sposobu magazynowania danych będzie instalacja całkowicie naukowa - największego na świecie radioteleskopu Square Kilometre Array (SKA). Jego anteny umieszczone na Półkuli Południowej będą w momencie uruchomienia generować 1 petabajt (1 mln gigabajtów) skompresowanych danych dziennie, z których znaczną większość trzeba będzie przechowywać. Obecnie nie istnieją instalacje do składowania tak wielkich ilości danych.


SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions

Jak powiedział magazynowi New Scientist Evangelos Eleftheriou z IBM, opracowujący system składowania danych dla SKA, w ciągu najbliższej dekady naukowcy pracujący nad nowymi systemami składowania danych, w tym zespół z IBM, będą w stanie opracować rozwiązanie do magazynowania danych mieszczące 100 TB. Będą to mikrokasety, takiego typu, jaki właśnie jest testowany w laboratorium IBM w Zurichu. Naukowcy chcą uzyskać zwiększenie gęstości zapisu na taśmie poprzez utworzenie systemu elektronicznego precyzyjnego pozycjonowania głowicy zapisu-odczytu oraz zmniejszenie szerokości taśmy.

Zapis taśmowy, według analityków, ma także inna istotną przewagę nad zapisem dyskowym - pozwala na bardzo duże zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego. Według raportu z 2010 roku, opracowanego przez firmę analityczną The Clipper Group, centrum danych oparte na zapisie dyskowym zużywa 200 razy więcej energii niż centrum o porównywalnych możliwościach składowania danych, w którym zastosowano zapis taśmowy.


SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions

Talerze dysków muszą bowiem wirować niemal cały czas w trybie gotowości do pracy, podczas kiedy taśmy można zatrzymać i używać tylko wówczas, gdy są odczytywane lub zapisywane - powiedział New Scientist Jon Hiles z firmy składowania danych Spectra Logic z Boulder w stanie Kolorado.

Wadą taśm jest oczywiście związany z tym dłuższy czas dostępu do danych niż w przypadku stale pracujących dysków. Trzeba bowiem znaleźć odpowiednią kasetę z taśmą, uruchomić ją w czytniku i odnaleźć istotny fragment zapisu. Jednak, jak powiedział Eleftheriou, IBM Zurich opracowuje właśnie nowy system szeregowego odczytywania danych, zwany Linear Tape File System, w którym opóźnienie odczytu będzie niewiele większe niż w przypadku odczytu z dysku twardego.


SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions

Jak zauważa magazyn Computerworld, powrót do taśm jest nie do uniknięcia. Dyski twarde ze względu na zbliżające się fizyczne ograniczenia w gęstości zapisu danych oraz coraz większe skomplikowanie konstrukcji wewnętrznej przez dodawanie nowych talerzy, nie sprawdzą się w składowaniu dużych ilości danych. Obiecywane przez naukowców pamięci z monokryształów, np. oparte na monokrysztale cynku, na razie działają tylko w warunkach laboratoryjnych. W tej sytuacji taśmy pozostają jedyną alternatywą dla składowania dużych zbiorów danych.

ibm, technologie, ska, radioteleskop, square kilometre array
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
blablabla454
92.22.82.* 2012-10-23 19:06
Proszę was, nie róbcie wielkiego newsa z czegoś, czego całe kartony leżą w każdej serwerowni od dobrych 30 lat.
miłośnik papieru
77.245.247.* 2012-10-23 15:56
A nie lepiej na papierze? Minimalne zapotrzebowanie na energię (czyt. utrzymanie odpowiedniej wilgoci w pomieszczeniu), no ale łatwo można zniszczyć jak pali jednego za drugim...
No to może w kamieniu? zero zapotrzebowania na energię, składować można wszędzie praktycznie niezniszczalne i niewyczerpywane źródło zapisu informacji ;P
moonwalker
37.209.134.* 2012-10-23 09:22
Ja jestem przygotowany. W szafie leży Atari 65xe + magnetofon XC12. Kasety też są. ;)