Kolejki do lekarzy. Sprawdź w sieci, jak ich uniknąć

Kolejki do lekarzy. Sprawdź w sieci, jak ich uniknąć

Fot. Goldfaery/iStockphoto
Dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomił internetową wyszukiwarkę Gdzie bez kolejek. Pomaga ona pacjentom odnaleźć placówki, w których nie ma kolejek do danego specjalisty. W najbliższych miesiącach system ma objąć też inne usługi medyczne.

Jak powiedziała rzeczniczka oddziału NFZ we Wrocławiu Joanna Mierzwińska, program obejmuje 220 placówek medycznych z całego regionu. - W grudniu ubiegłego roku te placówki zgłosiły, że do danych specjalistów nie ma w nich kolejek, na tej podstawie zbudowaliśmy system informacji dla pacjentów, by usprawnić im dostęp do konkretnych usług - wyjaśniła Mierzwińska.

Podkreśliła, że pacjent po odnalezieniu w wyszukiwarce internetowej informacji o braku kolejki powinien z placówką skontaktować się telefonicznie, by potwierdzić ten fakt. Ma również możliwość złożenia skargi do NFZ, jeśli okaże się, iż podana informacja jest nieprawdziwa.

Informacje w wyszukiwarce są weryfikowane codziennie. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że dzięki tej wyszukiwarce nie zlikwidujemy w ogóle kolejek, ale chcemy je uporządkować i usprawnić dostęp do specjalistów - powiedziała Mierzwińska.

Zaznaczyła, że w kolejnych miesiącach ten system informacji obejmie również dostęp do innych usług medycznych w regionie m.in. rehabilitacyjnych i szpitalnych. Na Dolnym Śląsku jest 2500 gabinetów specjalistycznych.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie