Komputer wielkości pendrive'a. Równie mały i tani [WIDEO]

Komputer wielkości pendrive'a. Równie mały i tani

Fot. Edmond Terakopian /eyevine/EAST NEWS

Inżynierowie i informatycy z małych prywatnych firm i fundacji skonstruowali trzy mikrokomputery o wielkości klucza USB. Mogą być używane w biznesie, rozrywce, a nawet obsłudze sprzętu medycznego. Już można je kupić przez sklepy internetowe.

Na zdj. producent David Braben i komputer Raspberry Pi

Na rynku funkcjonują obecnie trzy miniaturowe, w pełni funkcjonalne komputery osobiste. Najnowszy to ważący 200 g chiński mikrokomputer AllWinner. W obudowie na 3,5 cala przypomina powiększony pendrive.

Wyposażony został w jednordzeniowy procesor AllWinner A10 1,5GHz ARM, układ graficzny Mali 400, 512 MB RAM, port HDMI pozwalający na podłączenie do monitora i telewizora wysokiej rozdzielczości HDTV, a do tego port USB typu A, tzw. mały dysk 4GB Flash, slot na kartę flash standardu microSD oraz moduł WiFi 802.11b/g.

Mikrokomputer można połączyć z klawiaturą bezprzewodową z touchpadem bądź bezprzewodową myszą. Pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 4.0. W chińskich sklepach internetowych kosztuje 74 USD. Powstał w prywatnej chińskiej firmie technologicznej.

AllWinner A10 Android 4.0. Mikrus za 74 dolary:

Według Technology Review, bardziej znanym mikrokomputerem jest obecnie brytyjski Raspberry Pi, który właśnie zaczął trafiać do pierwszych odbiorców. Na płycie głównej wielkości karty kredytowej mieści on procesor ARM11 700 MHz, 128 MB pamięci SDRAM, porty HDMI i USB, slot na kartę flash standardu microSD i procesor graficzny. Komputer pracuje pod systemem operacyjnym Linux Ubuntu z obsługą grafiki OpenGL ES 2.0, co oznacza, że można wyświetlać na nim pliki multimedialne i filmy.

Raspberry Pi jest przy tym najtańszym i najmniejszym komputerem na świecie - w sklepie internetowym kosztuje zaledwie 35 USD. Prowadzi go fundacja non-profit Raspberry Pi Foundation, a sam mikrokomputer powstał jako odpowiedź na projekt One Laptop Per Child, w którym konstruowano jak najtańszy mikrokomputer, aby zmniejszyć zjawisko tzw. wykluczenia cyfrowego w krajach rozwijających się, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Wykluczenie cyfrowe oznacza bowiem brak dostępu do osiągnięć technik elektronicznych, takich jak internet, i prowadzi do dziedziczenia biedy.

Najmniejszy, najpopularniejszy komputer na świecie:

Raspberry Pi, mimo iż skonstruowany na potrzeby najbiedniejszych, jest chętnie kupowany w krajach bogatych. Według danych Raspberry Pi Foundation, 80 procent kupujących ten mikrokomputer mieszka w krajach Unii Europejskiej i USA. Z pozostałych 20 procent większość pochodzi z Australii, Arabii Saudyjskiej i Indii.

Jak informuje magazyn Wired, trzecim mikrokomputerem o największej mocy obliczeniowej jest amerykański FXI Cotton Candy. Ten komputer także został umieszczony w obudowie o wielkości powiększonego pendrive USB. Wyposażono go w dwurdzeniowy procesor 1.2GHz ARM Cortex-A9, procesor graficzny Mali 400, porty HDMI i USB, 1 GB pamięci RAM, pamięć flash 4GB i slot na karty microSD, stanowiącej jej rozszerzenie. Może działać pod kontrolą Ubuntu Linux lub Androida 4.0. Posiada także moduły Bluetooth i WiFi 802.11b/g/n, co umożliwia podłączenie do niego klawiatury radiowej. Jako najmocniejszy z mikrokomputerów FXI Cotton Candy jest jednocześnie najdroższy - kosztuje 199 USD.

FXI Cotton Candy. Najdroższy z najmniejszych:

Mikrokomputery zamawiane są nie tylko przez maniaków programowania czy pracy nad aplikacjami internetowymi. Informatycy skonstruowali na ich bazie komputer, przystosowany do obsługi starych gier, jednostkę, obsługującą i zarządzającą sprzętem medycznym w małej przychodni czy szpitalu, a nawet pomocniczy serwer oraz mały desktop do wielkich korporacyjnych systemów zarządzania.

komputer, pendrive, technologie, raspberry pi
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
RBPi
178.43.222.* 2012-05-28 08:24
Zapraszam na forum i stronę o Raspberry Pi i alternatywnych projektach małych komputerów !

Więcej na:

http://raspberrypiforum.pl
http://rbpi.pl