Korea Północna pokazała swojego smartfona

Korea Północna pokazała swojego smartfona

Fot. RIA Novosti/EAST NEWS

Korea Płn. poinformowała o istnieniu własnego modelu wielofunkcyjnego telefonu komórkowego; jak podała we wtorek państwowa agencja KCNA, przywódca kraju Kim Dzong Un zapoznał się z aparatem o nazwie Arirang podczas wizyty w fabryce w miniony weekend.

Według ocen analityków, na których powołuje się agencja AFP, północnokoreański smartfon prawdopodobnie został wyprodukowany w Chinach. Na kadrach pokazanych przez KCNA widać robotników sprawdzających i pakujących aparaty, ale nie widać linii produkcyjnych.

Nazwa Arirang pochodzi z koreańskiej piosenki ludowej.

Chociaż Korea Północna należy do najbardziej izolowanych państwa świata, nie jest, jak zauważa AFP, całkowicie pozbawiona technologii informatycznych. Wewnętrzna sieć internetowa istnieje od 2002 roku, umożliwia użytkownikom dostęp przez internet do państwowych mediów, ale nie do zasobów światowego internetu i ten intranet jest odcięty od światowej sieci. Prawdziwy internet jest zarezerwowany dla ścisłej elity, najwyżej około tysiąca ludzi.

Telefony komórkowe zostały wprowadzone w 2008 roku, gdy egipska firma Orascom zbudowała w Korei Płn. sieć operującą w technologii 3G. W kraju są 2 miliony użytkowników telefonów komórkowych (na 24 mln ludności), którzy jednak nie mogą dzwonić za granicę.

95 proc. ludności kraju nie ma ani telefonu komórkowego, ani nie korzysta z krajowego systemu intranetu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielki festiwal w Korei, o wojnie
Tematem przewodnim północnokoreańskiego festiwalu jest wojna, a jego rozpoczęcie zbiega się z rocznicą zakończenia wojny koreańskiej.
Hakerzy zaatakowali rządowe strony. Gdzie?
Do ataku doszło w dniu 63. rocznicy rozpoczęcia wojny koreańskiej (1950-53), w wyniku której doszło do podzielenia Półwyspu Koreańskiego.
Kim Dzong Il chciał denukleryzacji Korei?
Korea Północna chce dialogu ze wszystkimi stronami i chce wziąć udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach i ma nadzieję na pokojowe rozwiązanie kwestii nuklearnej na drodze negocjacji.
korea, telefon, smartfon, północ
PAP
Czytaj także
Polecane galerie