Leonidas da Silva - 100. rocznica urodzin w Google Doodle [WIDEO]

Leonidas da Silva - 100. rocznica urodzin w Google Doodle

Fot. Google

Był jednym z najbardziej znanych piłkarzy w historii brazylijskiego futbolu i symbolem piłki nożnej w czasach przed epoką Pelego.

Leonidas da Silva urodził się 6 września 1913 roku, zmarł 24 stycznia 2004 roku. Brazylijski piłkarz grał na pozycji napastnika, był reprezentantem kraju. Nazywano go czarnym diamentem i człowiekiem z gumy.

Leonidas dwukrotnie uczestniczył w finałach mistrzostw świata. Pierwszy raz w roku 1934. Zdobył wówczas bramkę w meczu z Hiszpanią. W 1938 został królem strzelców całej imprezy. W meczu z reprezentacja Polski strzelił trzy bramki. Brazylia zajęła w tych mistrzostwach trzecie miejsce.

Zobacz wspomnienie mistrzostw z 1934 roku:

Podczas kariery piłkarskiej Leonidas da Silva reprezentował kluby Vasco da Gama Rio de Janeiro, Flamengo Rio de Janeiro oraz Penarol Montevideo.

Dziś Google Doodle przypomina najsłynniejszy trik Leonidasa da Silvy - przewrotkę, którą pierwszy raz pokazał w 1932 roku. To niebezpieczne zagranie polega na tym, że zawodnik wykopuje piłkę znajdując się w powietrzu, niemal równolegle do podłoża boiska.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwszy dzień szkoły w internecie
Wyjątkowy dla wszystkich uczniów dzień uczciła dziś wyszukiwarka Google.
Animowana wyszukiwarka z melodią. To dla...
Dziś rocznicę urodzin obchodzi artysta, który tworzył zarówno formy orkiestralne, miniatury fortepianowe, jak i mniejsze formy, przeznaczone na niewielkie zespoły instrumentalne.
Noblista uhonorowany przez Google
W 1933 roku Austriak wraz z Paulem Dirakiem otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
alk@
188.33.216.* 2013-09-06 10:19
Myślałem, że chodzi o nasze rodaka - Gumę z Pragi Północ...