Microsoft ukarany. Musi zapłacić 860 mln euro

Microsoft ukarany. Musi zapłacić 860 mln euro

Fot. cloudsoup/CC/Flickr

Amerykański gigant komputerowy Microsoft przegrał proces z Komisją Europejską. Będzie musiał zapłacić gigantyczną karę za nadużywanie dominującej pozycji na rynku, choć unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu nieco ją obniżył. Zamiast 899 milionów euro, firma ma zapłacić 860 milionów euro.

Sędziowie podzielili opinię Brukseli, że Microsoft złamał unijną zasadę konkurencji stosując praktyki monopolistyczne. Amerykański gigant komputerowy już po raz drugi przegrał batalię z Komisją Europejską. Jesienią 2007 roku sędziowie też przyznali jej rację.

Spór Microsoftu z Brukselą trwa od wielu lat. Najpierw Komisja nałożyła karę w wysokości 497 milionów euro za to, że firma utrudniała konkurentom produkcję oprogramowania współpracującego z systemem Windows, flagowego produktu Microsoftu. Amerykańska firma zwlekała bowiem z ujawnieniem dokładnych informacji o systemie i zażądała wygórowanych stawek za ich udostępnienie.

Wprawdzie później firma udostępniła informacje, ale Bruksela naliczyła karę za zwłokę. Zbyt wysoką i niezasłużoną jak argumentował Microsoft. Jednak unijny sąd uznał, że była ona sprawiedliwa i tylko nieznacznie ja złagodził.

Czytaj więcej w Money.pl
Boni robi wszystko, by uniknąć surowej kary
Minister administracji i cyfryzacji przedstawił komisarz UE Neelie Kroes harmonogram dostosowania polskiego prawa i przepisów audiowizualnych do dyrektyw unijnych.
Doda zapłaci 10 tys. zł grzywny? Za Biblię
W wywiadzie prasowym Doda stwierdziła, że bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię, bo ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła.
Tak blokują ostatnią szansę Tymoszenko
W Kijowie rozpoczęło się posiedzenie Wyższego Specjalizowanego Sądu w sprawie Julii Tymoszenko.
kara, proces, Komisja Europejska, microsoft, luksemburg
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
ftff
87.105.187.* 2012-06-27 14:16
"firma utrudniała konkurentom produkcję oprogramowania współpracującego z systemem Windows, flagowego produktu Microsoftu."

Chyba się przypadki komuś pozajączkowały... flagowego systemem?

A tak btw, to ciekawe, na co zostaną zmarnowane te pieniądze w KE...
Manolo
193.111.166.* 2012-06-27 12:11
Żydki nie zapłacą jak znam życie, będzie wojna !