Najstarszy komputer od Apple sprzedany. Jest tylko 50 takich [WIDEO]

Najstarszy komputer od Apple sprzedany. Jest tylko 50 takich

Fot. PAP/EPA

Najstarszy działający komputer Apple I został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 374 500 dolarów. To rekordowa suma, jeśli chodzi o sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich z branży teleinformatycznej - poinformowała BBC.

Apple I to pierwszy klasyczny komputer osobisty, z klawiaturą i płytą główną we wspólnej obudowie. Zaprojektowany w formie zestawu, miał w pełni funkcjonalną płytę główną z 60 różnego typu układami scalonymi. Aby jednak otrzymać w pełni funkcjonalny komputer, jego użytkownicy musieli złożyć obudowę, klawiaturę i zasilacz oraz dodać monitor. Po miesiącu do Apple I dodano zewnętrzny napęd na kasety do wgrywania programów i przechowywania danych.

Jego twórca i producent, Steve Wozniak (który wraz ze Steve Jobsem założył firmę Apple), własnoręcznie złożył 200 sztuk tych komputerów i sprzedawał je za 666,66 dol., ponieważ lubił okrągłe cyfry, łatwe do wpisania, a także po prostu dla kawału. Dodatkowy napęd kasetowy kosztował 75 dol. Apple I miał oficjalną premierę 11 kwietnia 1976 roku, zaś produkcja zakończyła się 30 września tego samego roku, mimo iż wszystkie komputery sprzedano.


LFI/Photoshot/Reporter/East News

Do dziś zachowało się 50 komputerów Apple I, jednak niewiele z nich wciąż działa. Cena tych egzemplarzy bardzo wzrosła przez ostatnią dekadę - w 1999 roku działający Apple I sprzedano także na aukcji za 50 tys. dol. Obecna cena za komputer z oryginalną instrukcją obsługi wyniosła 374 500 dol. Jak powiedzieli BBC przedstawiciele Sotheby's walka o komputer między kupującymi była ostra - w imieniu nieobecnego kolekcjonera sumy podawał aukcjoner, ale jak się okazało, telefonicznie ujawnił się także inny kolekcjoner, który po przelicytowaniu ostatecznie wygrał aukcję.

Na tej samej aukcji Sotheby's sprzedano też czterostronicowe memo Steve Joba - innego założyciela Apple - z czasów, kiedy pracował dla Atari. Jest to propozycja drobnych modyfikacji gry w piłkę nożną ATARI Word Cup. Rękopis to cztery strony o wymiarach 28 x 21,6 centymetra, z nadrukowanym logo ATARI. Zawierają one trzy wykresy z podpisami naszkicowane przez Jobsa, z podpisem Steve. Na rękopisem znajduje się także adres Jobsa w Los Altos oraz buddyjskie motto - fragment Sutry Serca - gate gate paragate parasangate bodhi svaha.

Nota powstała w 1974 roku, kiedy 19-letni Jobs pracował w Atari. Według jego biografii nie był tam lubiany, jako arogancki nastolatek, który wiedział wszystko i nie lubił się myć. Ta ostatnia cecha tak dokuczyła jego współpracownikom, że został odesłany na wieczorną zmianę, aby miał jak najmniejszy kontakt z innymi pracownikami i ostatecznie szybko Atari opuścił.

Notę wyceniono na 15 tys. dol., ale ostatecznie osiągnęła ona cenę 27,5 tys. dol. W grudniu 2011 roku za umowę o utworzeniu Apple z odręcznymi notatkami Jobsa uzyskano na aukcji cenę 1,6 mln dol.

apple, komputer, technologie, apple i
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
lupus-lupi
81.219.163.* 2012-06-21 09:35
19-letni Steve Jobs już wtedy wiedział, że "częste mycie skraca życie" (otoczeniu)!