Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Nauczyciele mnie znienawidzą". Twórca Atari proponuje rewolucję w szkołach [WIDEO]. strona 2 z 2

"Nauczyciele mnie znienawidzą". Twórca Atari proponuje rewolucję w szkołach

Fot. Hubert Burda Media/CC

Jeśli to prawda, że dzięki komputerom program szkoły średniej da się - jak Pan zapowiada - opanować w ciągu roku, to nie wątpię. Tyle, że jeśli zamiast ludzi uczyć mają maszyny, będą Pana nienawidzić nauczyciele na całym świecie.

Bardzo na to liczę! Bo jeśli tak się stanie, będzie wiadomo, którzy z nich powinni wylecieć z pracy. Ci, którym naprawdę zależy na dzieciach - będą mnie uwielbiać. Ci, którzy mnie znienawidzą to chciwi ludzie, którym zależy tylko na własnych interesach. Ja ich też nienawidzę.

Dobry nauczyciel nie powinien być jak treser w cyrku - a nie oszukujmy się, tak właśnie wygląda większość lekcji w szkołach! Dobry nauczyciel powinien jak najlepiej uczyć, a najlepsze efekty uzyskuje się przy indywidualnym podejściu. Tak to powinno wyglądać.

Nauka jeden na jednego? Żadna szkoła na to nie pójdzie, przecież to gigantyczne koszty!

Wręcz przeciwnie, jeśli wykorzysta się komputery. To z nimi, w swoim tempie, powinni pracować uczniowie na zajęciach. Dopiero kiedy coś im nie idzie, czegoś nie rozumieją, wkracza nauczyciel, by indywidualnie wyjaśnić choćby podstawowe kwestie. Bo w tym modelu ma na to czas. Najważniejsza tak naprawdę jest błyskawiczna reakcja w sytuacji, kiedy uczeń na czymś utknie. Tak, żeby nie stracił rytmu i to jest zadanie nauczyciela.

Skuteczność zależy od wieku ucznia?

Edukacja obowiązkowa w USA obejmuje 12 klas. Szkoła podstawowa to klasy 1-5, przejściowa (odpowiednik gimnazjum) to klasy 6-8, a szkoła średnia - klasy 9-12. Zapewne tak. Nie jestem pewien, jak sprawdzi się w przypadku uczniów pierwszej czy drugiej klasy. Metoda opracowana została pod kątem dziewiąto- i dziesiątoklasitów. Powinna się sprawdzić również na poziomie klasy siódmej i ósmej.

Mimo wszystko, można mieć wątpliwości czy granie na komputerze podczas lekcji będzie ciepło przyjęte w szkołach.

Gry komputerowe to bardzo szerokie pojęcie. Mieści się w nim coś, co sam nazywam psychologią gier. A proszę mi wierzyć, ja wiem jak grą zainspirować, zafascynować, a nawet troszeczkę uzależnić. I w metodzie Speed to Learn stosuję wszystkie te triki. Uzależnienie od wiedzy to przecież dobra rzecz. A gry mogą w tym pomóc.

Może będą to produkcje od Atari? Firma, którą Pan tworzył, dziś zapowiada, że wraca do korzeni i znów będzie robić gry.

To wspaniała decyzja. Jim Wilson, obecny prezes Atari, świetnie zna się na rynku gier, a dziś to jeden z kierunków, w którym pojawia się najwięcej innowacji. Atari było z nich znane kiedyś, powinno być i dzisiaj. Choć czasy są już inne.

Sam Pan jeszcze gra? Ma Pan komputer Atari?

O tak, nawet dwa! Atari 800XL i ST. Ale wstyd powiedzieć, już ich nie używam...

A czy twórca Atari ściągnął wydaną rok temu aplikację Atari Greatest Hits na komórkę?

Jasne! To niesamowite uczucie znowu pograć w te wszystkie niesamowite gry!

I jaki ma Pan rekord w PONG?

Nie cierpię tego mówić, ale zawsze wolałem Asteroids. A nad Lunar Lander spędziłem dobrych kilka godzin. Zdążyłem już zapomnieć, że ta gra była taka trudna!

 

Rozmowa przeprowadzona podczas konferencji Digital Life Design 2012

  • 1
  • 2
Następna strona
wywiad, atari, nolan bushnell, speed to learn
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
belfer z katowice
188.146.187.* 2012-02-09 10:50
szanowny pan zatrzymał się z pojmowaniem edukacji w szkole na czasach... swojego PoNGA;)) tablice interaktywne, portale gier edukacyjnych, własne programy nauczycieli to szkoła, moja szkoła w katowicach!! Szanowny Panie, teorie zapamiętywania i uczenia się ludzkiego mózgu są oczywiście słuszne ale lekcja nie trwa 60 minut tylko 45, jeśli już tracilibyśmy tylko dwa kwadranse. Na szczęście oprócz komputerów i internetu są nauczyciele którzy znają te zasady i wiedzą jak stopniować aktywność na lekcji na co ją kierować tak by mózg zadziałał zgodnie z "Pana" zasadami. Reasumując... niezła próba powrotu na rynek:) pozdrawiam.
apd
77.254.211.* 2012-01-30 22:13
A niby czemu od razu maja znienawidzić? Korzystam z programów na zasadzie gier typu np. Ortofrajda i nie zauważam znaczących postępów.
kleopatra23456
83.29.215.* 2012-01-30 19:55
brednie - żałosne mżonki
Zobacz więcej komentarzy (18)