Niemcy pomagają USA w atakach przy użyciu dronów

Niemcy pomagają USA w atakach przy użyciu dronów

Fot. v3 media/CC/Flickr
Niemiecki wywiad znowu w ogniu krytyki. Dziennikarze ustalili, że przekazywał on Amerykanom informacje wykorzystywane potem do ataków przy użyciu samolotów bezzałogowych. Opozycja domaga się wyjaśnień.

Chodzi o dane na temat telefonów komórkowych używanych w Pakistanie czy Somalii przez osoby podejrzane o terroryzm. Z informacji mediów wynika, że Niemcy udostępniali te informacje Amerykanom, którzy potem namierzali domniemanych terrorystów i atakowali ich z powietrza.

Niemiecka opozycja przypomina, że takie działanie na terenach nie będących obszarem konfliktów zbrojnych jest sprzeczne z międzynarodowym prawem, a Niemcy przekazując Amerykanom dane, przykładają do tego rękę.

Jak podaje dziennik Sueddeutsche Zeitung sprawa wywołuje spore kontrowersje wśród dowództwa niemieckiego wywiadu. Zwolennikiem bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest jednak szef służby Gerhard Schindler.

Czytaj więcej w Money.pl
Alpejska krowa 1 jest szpiegiem? Dziś proces
Ona miała pseudonim alpejska krowa 1, on nie wiadomo. Nie chcą ujawnić swojej tożsamości i nie zamierzają składać zeznań.
Amerykanie nie zrezygnują z podsłuchów
Prezydent Barack Obama zapowiedział reformy by zapewnić, że stosowane przez wywiad programy inwigilacji elektronicznej nie są nadużywane.
Amerykanie zabili 12 członków Al Kaidy?
Tyle osób zginęło w trzech atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych, tzw. dronów - poinformowały jemeńskie źródła wojskowe.

usa, niemcy, wywiad, drony
IAR
Czytaj także
Polecane galerie