Niewidomi mogą korzystać z sieci. Warunki

Niewidomi mogą korzystać z sieci. Warunki

Fot. Parlament Europejski

Strony internetowe między innymi ministerstw, urzędów wojewódzkich, urzędów gmin, miast czy szpitali do czerwca 2015 roku muszą być przystosowane dla niepełnosprawnych. Zdaniem Adama Kalbarczyka z Fundacji Szansa dla Niewidomych pół roku na wprowadzenie zmian to wystarczająco dużo czasu.

Jak mówi Kalbarczyk, część problemów to podstawowe błędy, a ich poprawa nie wymaga wielkiego wysiłku. Na razie jednak strony internetowe instytucji publicznych w większości są nieprzystosowane dla niewidomego i słabowidzącego internauty - to wynik badania przeprowadzonego przez Fundację Szansa dla Niewidomych, która sprawdziła 80 stron internetowych różnych instytucji publicznych, po 5 na każde województwo.

Oprogramowanie dla niewidomych do czytania wirtualnych treści nie jest w stanie poradzić sobie z niektórymi źle zaprojektowanymi stronami. A instytucje nie są chętne, by wprowadzać udogodnienia dla niepełnosprawnych.Niewidomy Henryk Rzepka wylicza niedogodności, z jakimi spotyka się podczas przeglądania stron w internecie. Wśród nich jest np. kupowanie w sieci, kiedy to niewidomemu towarzyszy niepewność czy w odpowiednie pole wpisuje odpowiednią transakcję.

Michał Jalinnik, który w ramach przeprowadzonych przez Fundację Szansa dla Niewidomych szkoleń uczył, jak powinna wyglądać przystosowana dla niewidomych strona internetowa mówi, że to niewiedza jest przyczyną niedostosowania stron. Specjalista wyjaśnia, że na stronach dobrze przystosowanych dla niewidomych internautów powinny znaleźć się m.in. alternatywne opisy do grafik, dokumenty do edycji w formacie pdf czy odpowiedni kontrast kolorów.

Problem z dostępem do treści stron internetowych to nie tylko problem ludzi niewidomych, ale także osób głuchych, chorych na padaczkę czy cierpiących na choroby manualne, a także seniorów.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie