Nowy program komputerowy pomoże w rozpoznawaniu gatunków zwierząt

Nowy program komputerowy pomoże w rozpoznawaniu gatunków zwierząt

Fot. sxc/cc/johnnyberg

Opracowany przez hiszpańskich naukowców program komputerowy pozwala rozpoznać gatunek pająka na podstawie charakterystycznych cech utkanej przez niego sieci - informuje New Scientist.

Metodę opracował zespół Carlosa Travieso z Universidad de Las Palmas de Gran Canaria. Travieso uważa, że sposób budowania przez pająka sieci jest specyficzny dla danego gatunku. Sieci tworzone przez pająki o rozmaitej morfologii i cechach genetycznych znacznie się różnią. Zdaniem naukowca różnica jest równie znacząca, jak w przypadku odręcznego pisma poszczególnych ludzi.

Aby się przekonać, czy tak jest w istocie, zespół wykorzystał zdjęcia dostarczone przez Williama Eberharda ze Smithsonian Tropical Research Institute w Kostaryce. Eberhard to ekspert od pająków, który oprócz wielu innych prac badawczych fotografował rozmaite typy sieci w pajęczych w Panamie i Kostaryce. Zespół Travieso sprawdził na zdjęciach Eberharda działanie wielu rozmaitych technik analitycznych, takich jak analiza głównych składowych (principal component analysisis), znajdując w końcu sposób wiarygodnego stwierdzenia, który gatunek utkał którą sieć.

Dokładność nowej metody jest zadziwiająca - 99,6 procent. Opiera się na wychwyceniu charakterystycznych cech szczególnie złożonego środka sieci i porównaniu z ogólnym obrazem pajęczyny. Do testów użyto zdjęć pajęczyn pająków krzyżaków oraz Anapisona Simoni, Micrathena duodecimspinosa i Zosis geniculata .

Naukowcy pracują obecnie nad automatycznym rozpoznawaniem także innych gatunków zwierząt, co może mieć istotne znaczenie przy badaniu bioróżnorodności.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-04-24 15:50
Może dzięki temu poznamy w końcu jakis nwoy gatunek pająka , który zawsz gdzieś tam zdążał zwiać przed okiem uczonych...
2013-04-22 15:47
Wydaje mi się ze to raczej przez strukturę budowy danej pajęczyny będzie rozpoznawany pająk... wtedy by miało to większy sens...
2013-04-12 11:10
hmm taki sprzet to chyba drogo kosztuje
Zobacz więcej komentarzy (4)