Polacy źle chronią pieniądze i swoje dane

Polacy źle chronią pieniądze i swoje dane

Fot. flyfloor/iStockphoto

Polacy nie dbają o swoje pieniądze i poufne dane - alarmują eksperci. Hasła i numery PIN, których używamy są banalnie proste i zbyt często podajemy je hackerom i złodziejom na tacy.

Jakub Bojanowski z firmy doradczej Deloitte podkreśla, że wymyślając hasła nie wykazujemy się pomysłowością. Często używamy haseł takich jak: hasło1, hasło2, posługujemy się też imionami i datami urodzin. Takie zabezpiczenia są bardzo szybko rozszyfrowywane przez każdy program łamiący hasła - dodaje.

Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich wskazuje, że jeśli złodziej pozna nasze hasło, często od razu uzyskuje dostęp do wielu miejsc, jak na przykład elektroniczne konto w banku, czy poczta internetowa, ponieważ raz wymyślone hasło używamy w wielu miejscach.

Przemysław Barbrich wskazuje, że wciąż często się zdarza, że numer PIN zapisujemy na karcie kredytowej lub bankomatowej. Warto pamiętać, że jeśli dojdzie do kradzieży i taka niedbałość zostanie klientowi udowodniona, może on nie odzyskać pieniędzy, które stracił przez swoją lekkomyślność.

Czytaj więcej w Money.pl
Pod tym względem jesteśmy bardziej uczciwi
Złodzieje próbują wyłudzać kredyty wykorzystując zgubione dokumenty, np. dowód osobisty.
Facebook i Google muszą lepiej chronić dane
Europosłowie komisji PE chcą zaostrzenia zasad, na jakich takie firmy jak Facebook czy Google gromadzą i sprzedają dane swoich użytkowników.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
teoretyk praktyczny
78.64.93.* 2013-04-20 15:15
i po co się silić z tymi hasłami, jak na koncie zazwyczaj pusto, a na emailu przeważnie jakiś spam?
bolek932
178.235.42.* 2013-04-20 15:07
jesli na moim id jest znak rp to nie ma czego chronić bo i tak zostanie sprzedane przez złodziejskie służby, rp jest nic nie warta tak jak dane luzi własnie wartosciowych- niestety rp igłąby przy władzy nie dbają o to, jeżeli niemcy zechcą dokonać jeszcze rozbiorów to ja za tym tylko z podlasia uciekać trzeba na wrocław żeby wnuki bmw jeździły a nie moskwiczem
bsf
77.253.99.* 2013-04-20 14:00
Dane osobowe wyciekają z banków policji sądów i urzędów i każdy ma to w D.