Pomnik Wikipedii stanie już za kilka godzin w Słubicach

Pomnik Wikipedii stanie już za kilka godzin w Słubicach

Fot. Armineaghayan / Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Pomnik Wikipedii będzie usytuowany na placu Frankfurckim, w pobliżu mostu granicznego i Collegium Polonicum, gdzie zrodził się pomysł na takie właśnie uhonorowanie internetowej encyklopedii.

Pomnik ma niecałe dwa metry wysokości i przedstawia stojących na kartkach papieru dwóch mężczyzn i dwie kobiety, którzy dźwigają niedokończoną kulę z puzzli. Właśnie ta kula jest symbolem Wikipedii.

- Rzeźba zawiera więcej symboli - podkreśla jej autor, były student Collegium Polonicum, ormiański rzeźbiarz Mihran Hakobyan. Kulę Wikipedii trzymają cztery postacie, symbolizujące języki narodów wspierających Wikipedię. Kartki papieru symbolizują natomiast, według Hakobyana, to, że ludzie używają teraz nowoczesnych technologii i od papierowych encyklopedii przeszli do elektronicznej Wikipedii.

Inicjatorem powstania w Słubicach pomnika Wikipedii jest dyrektor Collegium Polonicum, doktor Krzysztof Wojciechowski. Jak przyznaje jest wielkim fanem tej internetowej encyklopedii.

- Wikipedia to internetowa encyklopedia wydawana w 280 językach - podkreśla Wojciechowski. Ma 30 milionów haseł i jest największą encyklopedią w historii. - To rzecz, która w zadziwiający sposób funkcjonuje, chociaż teoretycznie można powiedzieć, że to jest w ogóle niemożliwe. To, co mi przyszło do głowy, to po prostu wystawić temu dziełu pomnik - powiedział doktor Wojciechowski.

- Pomysł pomogły zrealizować władze Słubic, bo dla miasta będzie to promocja - dodaje wiceburmistrz Piotr Łuczyński. - Jest to pomnik-symbol. Z placu Frankfurckiego doskonale widać Collegium Polonicum, jest to blisko naszego mostu granicznego. Jest to ciekawie zagospodarowane miejsce i myślę, że ten pomnik w tym miejscu na pewno nie zniknie z przestrzeni publicznej, tylko jeszcze ją bardziej podkreśli - powiedział Piotr Łuczyński.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Wikipedii w Słubicach zaplanowano na godzinę 18.00, dwie godziny wcześniej zostanie zorganizowana sesja popularno-naukowa z udziałem międzynarodowego grona wikipedystów.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Wo ist die polnische Zwerg ?
213.195.143.* 2014-10-22 14:11
Kulę Wikipedii trzymają cztery postacie, symbolizujące języki narodów wspierających Wikipedię-a gdzie polski krasnolud?