Poziom inteligencji ma wpływ na wybór gier komputerowych przez uczniów

Poziom inteligencji ma wpływ na wybór gier komputerowych przez uczniów

Fot. fot. Beata Ratuszniak
Inteligencja, poziom umiejętności pisania czy liczenia, takie zdolności mogą mieć wpływ na wybór gier komputerowych przez uczniów piątych klas szkoły podstawowej - wynika z analizy Instytutu Badań Edukacyjnych. Uczniowie średnio grają w cztery różne gry komputerowe.

W badaniu Szkolne Uwarunkowania Efektywności Kształcenia - 2013 r. wzięło udział blisko 6 tys. piątoklasistów. Średnio każdy z nich zadeklarował granie w mniej więcej 4 różne gry komputerowe.

I tak po grę Minecraft częściej sięgają chłopcy (74 proc.), którzy mieli nieznacznie wyższy poziom inteligencji niż reszta badanych, gorzej radzili sobie z pisaniem, a lepiej z matematyką. FIFA to gra częściej wybierana przez chłopców (92 proc.), których poziom inteligencji jest nieznacznie gorszym od średniego. Uczniowie ci gorzej radzili sobie z czytaniem i pisaniem, za to lepiej z matematyką.

Z kolei gra Sims wybierana była częściej przez dziewczynki (83 proc.). Grające w nią uczennice miały wyższe osiągnięcia szkolne w pisaniu i czytaniu, lepszą sytuację rodzinną i wyższy poziom inteligencji na tle rówieśników.

Chłopcy częściej grają w grę League of Legends(84 proc.). Uczniowie ci byli w lepszej sytuacji materialnej niż rówieśnicy, uzyskiwali również nieco wyższe wyniki w teście umiejętności matematycznych. Gra Counter-Strike to gra przede wszystkim wybierana przez chłopców (91 proc.). Grający w nią byli w gorszej sytuacji materialnej, mieli słabsze wyniki w pisaniu i czytaniu oraz niższy zmierzony poziom inteligencji.

World of Tanks to gra wybierana przede wszystkim przez chłopców (94 proc.) z lepiej sytuowanych materialnie rodzin, którzy lepiej radzili sobie z matematyką niż rówieśnicy. Również gra Need for Speed cieszy się największym zainteresowaniem wśród chłopców (96 proc.). Grający w nią uczniowie znajdowali się w gorszej sytuacji materialnej i gorzej radzili sobie z czytaniem niż rówieśnicy. Grand Theft Auto cieszy się największą popularnością wśród chłopców (87 proc.), którzy dużo słabiej radzili sobie z pisaniem, matematyką i czytaniem. Mieli też niższy poziom inteligencji. Słabiej z pisaniem radzili sobie również grający w cieszącą się powodzeniem wśród chłopców(87 proc.) grę Metin.

Jak podkreślają autorzy badania w gry wybierane przez chłopców gra się kilka razy dziennie, a w te, które są bardziej popularne wśród dziewczynek gra się kilka razy w tygodniu. Zdaniem badaczy gry generalnie nie wpływają dobrze na osiągnięcia w szkole. Ich zdaniem część gier rozwija dzieci. Jednak - jak zaznaczają - w zderzeniu z ocenami szkolnymi granie w gry zdaje się nie przynosić pozytywnych efektów.

Jak powiedziała PAP psycholog z Fundacji Dzieci Niczyje Marta Wojtas gry mogą zarówno pozytywnie, jak i negatywnie wpłynąć na młode osoby. Z pewnością część gier może pomagać w rozwijaniu niektórych umiejętności, takich jak np. myślenie logiczne, wnioskowanie lub koordynacja wzrokowo - ruchowa. Z takich umiejętności dzieci korzystają również w szkole - zaznaczyła Wojtas.

Negatywny wpływ gier komputerowych wiąże się - jej zdaniem - z nadużywaniem przez dzieci korzystania z internetu. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu na korzystaniu z gier komputerowych może mieć wpływ na inne sfery życia, gdyż ogranicza ono czas potrzebny np. na odrabianie lekcji. Dzieci grają w różne gry, niekoniecznie w takie, które mają wartość edukacyjną. Zdarza się, że nie są to gry odpowiednie do ich wieku, ponieważ zawierają szkodliwe treści, przemoc, wulgaryzmy, a więc w ten sposób mogą również negatywnie wpływać na rozwój młodego człowieka - podkreśliła psycholożka.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskoczenie. Gry komputerowe wpływają na...
Zaskakujące wyniki badania przeprowadzonego przez IBE.
Polak pobił rekord Guinnessa. W czym?
Gracz od lipca przygotowywał się do maratonu, a wzór czerpał z żeglarzy wypływających w samotne rejsy - przystosował swój organizm do krótkich, 20-minutowych drzemek.
Milion pobrań w 4 dni. Polski sukces w App Store
Bydgoska spółka Vivid Games postanowiło nieodpłatnie udostępnić swoją grę sportową Real Boxing na platformie iOS.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
chlepak
94.42.47.* 2014-11-17 19:12
przeciez wszystko sie zgadza ? ludzie od wynalezienia internetu zmienili sposob myslenia pamietania itp wiec normalne ze do np zabijania w cs cod bf gta beda leciec faceci bo to relaksuje i nie wymaga myslenia a sa tez faceci ktorzy lubia pomyslec dla relaksu i wola czolgi sa tez laski ktore uwielbiaja budowac rodziny i wydawac wirtualna kase a wsrod nich wszyscy sie wyrozniaja od wszystkich i badania wg mnie byly strasznie niedokladne za malo wnioskow testow ludzi i analiz :) ogolem sprowadza sie to do tego ze dinozaury nie ogarniajace internetow uwazaja ze internet to zuo i lepiej uzywac ksiazek tv i radia :P
sdfsg
94.254.145.* 2014-11-17 17:19
Jak w artykule pisze "psycholożka" to w sumie nie wiem czy wierzyć w to co w nim napisane