Premier wyjechał z targów CeBIT

Fot. PAP/EPA

Premier Donald Tusk zakończył we wtorek po południu wizytę na hanowerskich tragach informatycznych CeBIT. Podczas zwiedzania polskiego stoiska szef rządu podkreślał, że jest pod wrażeniem polskiej rewolucji technologicznej.

Samolot z premierem na pokładzie wylądował w stolicy po godz. 13. Szef polskiego rządu - podczas zwiedzania polskiego stoiska wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - powiedział, że czasami jest zaskoczony jak bardzo zaawansowana jest polska rewolucja technologiczna, polska rewolucja informatyczna. Szczególnie, że należę do pokolenia, które z większym trudem, niż nasze dzieci, wnuki, przystosowuje się do tych nowych warunków - mówił.

Tusk przyznał podczas targów, że mógłby długo cytować liczby i dane dotyczące polskiej teleinformatyki, a także przytaczać sukcesy wielu ludzi z tej branży.

Premier podkreślił także, że obecność kanclerz Niemiec potwierdza świetne relacje polsko-niemieckie.

Cieszę się bardzo, że Polska jest krajem partnerskim targów CeBIT (...) To wszystko świadczy o tym, jak duże jest zainteresowanie tym dzisiejszym wydarzeniem i to wszystko świadczy o tym, jak nowoczesna Polska dzisiaj jest i ile się zmieniło - powiedziała Merkel. Jej zdaniem siłą napędową polskiej branży są ludzie - absolwenci szkół wyższych, przedstawiciele firm, które chcą działać w konkurencji globalnej.

Wśród odwiedzanych przez Tuska i Merkel stoisk znalazła się m.in. ekspozycja firmy Vigo System, powstałej z inicjatywy specjalistów Wojskowej Akademii Technicznej. Przedsiębiorstwo jest jednym z czołowych producentów czujników podczerwieni na świecie. Jego produkty mają zastosowanie w przemyśle, medycynie, pracach badawczych oraz technice wojskowej. Vigo System dostarcza swoje podzespoły również dla NASA. Wizytówką firmy jest detektor podczerwieni, wchodzący w skład ruchomego laboratorium na pokładzie łazika Curiosity, badającego obecnie powierzchnię Marsa.

Merkel i Tusk rozegrali krótką partię gry planszowej, korzystając z kostki Dice+ firmy Game Technologies SA. Kostka daje możliwość wyświetlania dowolnych symboli na ściankach i komunikowania się z elektronicznymi grami, np. na tablecie czy komputerze. Rozpoczęcie produkcji kostki będzie możliwe dzięki wsparciu, jakie firma otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Największe na świecie międzynarodowe targi nowych technologii CeBIT zostały we wtorek otwarte dla publiczności. Do soboty około 4100 wystawców z 70 krajów świata będzie prezentowało tam swoje pomysły i technologie.

W poniedziałek targi otworzyli oficjalnie Merkel i Tusk. W tym roku Polska jest partnerem strategicznym wystawy. Wiodącym tematem tegorocznych targów CeBIT jest shareconomy - dzielenie się produktami i zasobami za pośrednictwem internetu.

Targi CeBIT to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie. Od 1986 r. inspirują do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i dają impuls do rozwoju branży. Rokrocznie przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W 2012 r. ekspozycję obejrzało około 312 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobaczy ich pół miliona ludzi. Mają co pokazać?
5 dni pokazów, 6,5 tysiąca firm z 70 krajów, 600 tysięcy zwiedzających. Tak zapowiadają się tegoroczne targi CeBIT.
Tusk i Merkel otworzyli polskie stoisko na targach CeBIT - galeria
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyli polskie stoisko na targach nowych technologii CeBIT w Hanowerze. Szef rządu powiedział, że jest pod wrażeniem zaawansowania polskiej rewolucji technologicznej.
Sprawdź, czym może pochwalić się Polska
- W Hanowerze pokażemy pełen katalog polskich możliwości w dziedzinie nowych technologii - mówi wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.
premier, targi, cebit
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-03-06 09:35
chyba premer musial byc bardzo zdziowiony widzac 300 wystawcow z polski. Nie spodziewal sie ze w polsce jeszcze sa firmy ktore sie bronia przed zmianami rzadowymi? Spokojnie on i z takimi sobie poradzi napewno. A szkoda bo naprawde moglo bybyc dobrze w naszym kraju
a szkoda gadać
83.28.84.* 2013-03-05 16:59
Zasłyszane:
" - Mam patent CeBIT aby pracować 2 lata krócej.
- Jaki ?
- Zmienić płeć na kobietę i pracować do 65.
- Ahhhhhaaaaa."
a szkoda gadać
83.28.84.* 2013-03-05 16:57
Zasłyszane:
" - Mam sposób aby pracować 2 lata krócej.
- Jaki ?
- Zmienić płeć na kobietę i pracować do 65.
- Ahhhhhaaaaa."
Zobacz więcej komentarzy (8)