Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Protest Wikipedii w Rosji. Przeciw poprawkom w ustawie o internecie

Protest Wikipedii w Rosji. Przeciw poprawkom w ustawie o internecie

Fot. wikipedia.ru/print screen

Rosyjska Wikipedia przerwała dziś funkcjonowanie na 24 godziny na znak protestu przeciwko rozpatrywanemu w Dumie, niższej izbie parlamentu, projektowi ustawy o zmianach dotyczących szkodliwych treści w sieci. Wikipedia obawia się cenzury w internecie.

Zdaniem społeczności rosyjskojęzycznej Wikipedii rozpatrywane we wtorek w Dumie w drugim czytaniu poprawki mogą doprowadzić do powstania cenzury w całym internecie w Rosji.

W projekcie zmian ustawy jest mowa o obronie dzieci przed informacją, która może szkodzić ich zdrowiu i rozwojowi. Zdaniem obrońców wolności słowa w internecie poprawki mogą stać się punktem wyjścia dla utworzenia rzeczywistej cenzury w sieci internetowej, tworzenia spisów zabronionych stron, adresów IP i - w następstwie - ich infiltracji.

Lobbyści wspierający wprowadzenie poprawek utrzymują, że są one skierowane wyłącznie przeciwko treściom w rodzaju pornografii dziecięcej i jej podobnym, lecz przestrzeganie założeń i sformułowań, które są omawiane, doprowadzi do powstania w Rosji odpowiednika wielkiej chińskiej zapory sieciowej" - napisali inicjatorzy protestu.

Ich zdaniem praktyka stosowania prawa w Rosji zapowiada wysokie prawdopodobieństwo najgorszego scenariusza, w którym dostęp do Wikipedii zostanie zamknięty w całym kraju.

W Rosji internet, zwłaszcza takie serwisy społecznościowe, jak Facebook czy Twitter, odgrywają, jak pisze AFP, pierwszoplanową rolę w rozpowszechnianiu idei opozycji i koordynowaniu jej akcji protestu.

Czytaj więcej w Money.pl
Totalna cenzura internetu? Są coraz bliżej
Poprawki do obowiązującego prawa mogą doprowadzić do wprowadzenia realnej cenzury w sieci.
Wyłączą w Rosji internet? Tak jak...
W Rosji musimy być przygotowani na to, że internet może być wyłączony jak podczas arabskiej wiosny w Egipcie - ocenił znawca rosyjskiego internetu i popularny bloger Anton Nosik.
W ramach protestu wyłączą Wikipedię
Kontrowersje budzi propozycja podporządkowania oferentów internetu sądowym nakazom blokowania dostępu do zagranicznych stron, które udostępniają pirackie kopie.
internet, rosja, protest, cenzura, wikipedia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Czcigodny Jorge
212.87.229.* 2012-07-10 16:31
http://pl.wikimedia.org/wiki/Konferencja_Wikimedia_Polska_2012/Zg%C5%82oszone_wyk%C5%82ady_i_warsztaty#Praktyka_lobbowania_zmian_w_rosyjskim_prawie_autorskim
122333339998888888x
212.14.47.* 2012-07-10 12:57
Jakoś nikt nie odważył się w tej kolebce demokracji na ostrzejsze protesty gdyż wszystkie kontrole są wprowadzane pod hasłem walki z terroryzmem. To hasło zamyka usta najodważniejszym grupom opozycyjnym w USA.