Roaming w Unii tańszy. Od dziś nowe stawki

Roaming w Unii tańszy. Od dziś nowe stawki

Fot. kirza/iStock
Za połączenie wychodzące zapłacimy nie więcej niż 97 groszy (19 eurocentów bez VAT), za połączenia przychodzące maksymalnie 25 groszy (5 eurocentów bez VAT), SMS to wydatek 31 groszy (6 eurocentów bez VAT), a koszt 1 MB danych i MMS to 1 złoty i 2 grosze (20 eurocentów bez VAT).

Sekretarz Generalny Polskiej Izby Turystyki Tomasz Rosset, przytacza dane Komisji Europejskiej, według których około 28 procent osób wyłącza swoje komórki podczas zagranicznych wyjazdów. Wyjaśnia on, że turyści obawiając się niespodzianki w postaci wysokiego rachunku za korzystanie w usług telekomunikacyjnych za granicą, zabezpieczają się. Najprostszą formą ochrony przed wysokimi cenami połączeń, jest wyłączenie aparatu telefonicznego.

Obniżka stawek roamingowych jest korzystna nie tylko dla turystów, ale także dla firm, które operują w różnych krajach. Zdaniem Tomasza Szymanowskiego z firmy serwersms.pl zarówno obniżka, jak i zniesienie roamingu otwiera przed firmami nowe perspektywy. Likwidacja tej bariery spowoduje, że firmy będą chętniej będą kontaktować się ze swoimi klientami za granicą. Mowa między innymi o usługach wykupionych lub dostarczanych drogą SMS. Szymanowski dodał, że zmniejszenie stawek roamingowych spowoduje, że Polacy pracujący za granicą chętniej będą korzystać z telefonów i numerów zarejestrowanych nad Wisłą.

Bruksela szacuje, że w porównaniu z rokiem 2007 ceny za różne usługi roamingowe spadły o 80 do 90 procent.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie