Rosyjscy hakerzy wykorzystali do ataków lukę w systemie Windows

Rosyjscy hakerzy wykorzystali do ataków lukę w systemie Windows

Fot. Trebaffetti/iStockphoto

- Rosyjscy hakerzy, prawdopodobnie pracujący na zlecenie władz w Moskwie, wykorzystywali nieznaną dotąd lukę w systemie operacyjnym Microsoftu do szpiegowania między innymi zagranicznych instytucji, w tym polskiej firmy energetycznej - podał dzisiaj Washington Post.

Amerykański dziennik powołuje się na raport firmy iSight Partners, która zajmuje się bezpieczeństwem cybernetycznym.

W dokumencie poinformowano, że grupa hakerów działa co najmniej od 2009 roku i od tego czasu szpiegowała m.in. instytucje NATO, ukraiński rząd, amerykańskie uniwersytety, jedną z agencji zachodnioeuropejskiego rządu i francuską firmę telekomunikacyjną. Cyberprzestępcy zaatakowali też jedną z polskich firm z branży energetycznej; jej nazwa nie została podana w artykule WP.

- To jest jednoznacznie działalność szpiegowska. Wszystko wskazuje, że te akcje przyniosły korzyść rosyjskim interesom - powiedział dyrektor iSight Partners, Stephen Ward.

Rosja w przeszłości zaprzeczała, że wspiera i czerpie korzyści z tego typu aktywności. Jednak przedstawiciele amerykańskiego wywiadu utrzymują, że możliwości rosyjskich hakerów są bardzo duże. Możliwe, że ich aktywność się zwiększyła w związku z konfliktem na Ukrainie. Jednak jak intensyfikujesz swoje działania, rośnie też możliwość ich wykrycia - powiedział WP anonimowy pracownik amerykańskich służb specjalnych.

Firma iSight Partners zaczęła monitorować działalność grupy SandWorm (czerw - nawiązanie do powieści Diuna Franka Herberta) pod koniec 2013 roku. Analitycy zaobserwowali, że hakerzy wykorzystują do swych ataków lukę w systemie operacyjnym Windows znaną jako dzień-zero. Jest ona obecna we wszystkich wersjach oprogramowania od Visty do 8.1. Luka nie występuje tylko w systemie Windows XP.

Producent systemu operacyjnego firma Microsoft na dzisiaj zapowiedziała wypuszczenie aktualizacji oprogramowania, likwidującej lukę. Do tej pory nie wiadomo, jakie dane przejęli rosyjscy hakerzy.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Microsoft of Linux
62.111.218.* 2014-10-14 11:00
Ta luka to specjalnie napisana "furtka" przez Microsoft na zlecenie rządu ameryki - CIA. To CIA miała tylko nimi wchodzić. Człowiek który początkowo miał ja napisać odszedł z Microsoft-u i wyjawił ten fakt na światło dzienne.
Amerykanin
89.73.128.* 2014-10-14 10:34
To jest kropla w morzu tego, co szpieguje CIA w internecie.