Sędzia w Iranie wzywa szefa Facebooka do stawienia się w sądzie

Sędzia w Iranie wzywa szefa Facebooka do stawienia się w sądzie

Fot. Guillaume PaumierCC-by-3.0./wikimedia
Irański sędzia wezwał założyciela i szefa Facebooka, Marka Zuckerberga, do stawienia się przed sądem w związku ze skargami Irańczyków, którzy uznali, że należące do tego portalu społecznościowego aplikacje Instagram i WhatsApp naruszają ich prywatność.

Informuje o tym we wtorek irańska agencja ISNA, cytując przedstawiciela paramilitarnej formacji Basidż, który ujawnił, że sędzia nakazał też zablokowanie dostępu do obu aplikacji.

Instagram to aplikacja na smartfony, umożliwiająca robienie zdjęć, ich obróbkę i udostępnianie na portalach społecznościowych. WhatsApp to popularny komunikator internetowy.

W zeszłym tygodniu inny irański sędzia również nakazał zablokowanie aplikacji Instagram, powołując się na ochronę prywatności. We wtorek aplikacja ta, podobnie jak WhatsApp, była jeszcze w Teheranie dostępna.

Na początku maja irańska komisja ds. przestępczości internetowej zakazała dostępu do strony WhatsApp, argumentując, że należy ona do amerykańskiego syjonisty.

Facebook jest już w Iranie zakazany, podobnie jak inne portale społecznościowe, m.in. Twitter i YouTube. Mimo to niektórzy irańscy przywódcy, w tym szef dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif, wciąż są aktywni na Twitterze.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że podczas gdy najwyższe rangą osobistości irańskie mają nieograniczony dostęp do portali społecznościowych, zwykli internauci muszą szukać sposobów na ominięcie państwowych blokad.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani jest pozytywnie nastawiony do internetu i sprzeciwia się blokowaniu dostępu do portali społecznościowych, zanim nie zostaną stworzone dla nich lokalne alternatywy. Jednak zwolennicy twardej linii zarzucają mu, że nie powstrzymuje szerzenia się dekadenckiej kultury zachodniej w Iranie.

iran, facebook, zuckerberg
PAP
Czytaj także
Polecane galerie