Sienkiewicz: ABW bada sprawę cyberataku

Sienkiewicz: ABW bada sprawę cyberataku

Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News

ABW prowadzi śledztwo w sprawie cyberataku na strony internetowe prezydenta i giełdy. Mówił o tym w TVP Info minister spraw wewnętrznych. Bartłomiej Sienkiewicz bagatelizował znaczenie tego zdarzenia.

- To był niewielki incydent, dotyczył stron zewnętrznych. Jest to jednak ingerencja na naszym terytorium i jest badana przez ABW, mimo że atak nie miał poważnego charakteru - powiedział Sienkiewicz.

Do tej pory nie działa strona internetowa polskiego prezydenta, przez pewien czas nieaktywna była także strona Giełdy Papierów Wartościowych. Stały się prawdopodobnie celem hakerów związanych z prorosyjskimi separatystami na Ukrainie.

Strona internetowa grupy Cyber Berkut informuje, że dziś przeprowadzono atak na główne polskie portale internetowe - polityczne i finansowe, wymieniając strony: www.prezydent.pl oraz www.gpw.pl.

Cyber Berkut pisze w tym samym komunikacie, że żąda natychmiastowego wydalenia polskich najemników z terytorium Ukrainy" oraz zaprzestania ślepego wspierania faszystowskiej władzy na Ukrainie. Polskie państwo nazwane jest jednym ze sponsorów ukraińskiego faszyzmu.

Cyber Berkut atakował w przeszłości witryny internetowe m.in. NATO oraz prywatnych amerykańskich firm militarnych, blokował telefony komórkowe ukraińskich ministrów, a także próbował zakłócić działanie serwerów centralnej komisji wyborczej podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie