Skradziony smartfon zdradzi złodzieja

Skradziony smartfon zdradzi złodzieja

Fot. kirza/iStock

Program uczący się nawyków gromadzi dane dotyczące miejsca, czasu i sposobu używania smartfona. Aplikację opracowali brytyjscy specjaliści z Glasgow Caledonian University oraz Edinburgh University, pod kierownictwem Mike'a Justa - informuje New Scientist.

Lokalizacja rozpoznawana jest na podstawie wykorzystywanych nadajników sieci telefonii komórkowej oraz dostępnych sieci Wi-Fi. Rejestrowane są również - za pomocą mikrofonu oraz czujnika oświetlenia - natężenie hałasu i jasność światła.

Już po tygodniu użytkowania telefon tworzy model typowej aktywności i przełącza się w tryb chroniony. Jeśli typowy wzorzec bardzo się zmieni, telefon uznaje, że mógł zostać skradziony i żąda podania hasła. Drobne odchylenia nie wzbudzają podejrzeń aplikacji.

Podczas testów okazało się, że jeśli ktoś zabrał telefon w nietypowe miejsce i zaczął go używać w sposób odmienny od dotychczasowego, oprogramowanie już po 3 minutach żądało podania hasła.

technologie, smartfon, aplikacja na smartfona, skradziony telefon
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Onliner
193.201.68.* 2014-11-13 13:19
Idealny program dla złodziei - włamią się na smartfona I będą znali moje nawyki :)
Może jeszcze jakieś pomysły typu przesyłanie tych informacji do rodziny lub na Facebooka, żeby być stale online I jeden z miliona znajomych będzie wiedział, że siedzę w toalecie restauracji, w której akurat on je łososia :).