Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Skuteczna strategia blogowania - krok po kroku

Skuteczna strategia blogowania - krok po kroku

Fot. fot: www.freedigitalphotos.net

 

W dzisiejszych czasach, wiek i doświadczenie niekoniecznie muszą oznaczać wysoką wiarygodność i zaufanie. Zamiast tego, ludzie dbają bardziej o pomysły, chęć podejmowania ryzyka i uczenia się na własnych błędach takie cechy pozwalają na zabranie głosu w internetowej debacie.

W ciągu ostatnich piętnastu lat widzieliśmy w sieci prawdziwą rewolucję w blogosferze. Wszystko rozpoczęło się od krótkich artykułów, które zaczęły odgrywać coraz większą rolę w społecznościach internetowych. Wielu liderów w poszczególnych dziedzinach osiągnęło swój status wyłącznie dzięki blogowaniu. Obecnie niemal każdy posiada blog, więc jakość tego, co na nim publikujemy zaczyna odgrywać coraz większą rolę w szczególności w przypadku firm, które starają się zaistnieć w sieci dzięki blogowaniu.

Samo posiadanie bloga jednak nie wystarcza. Należy się przede wszystkim zastanowić nad strategią, dzięki której publikowane treści będą na najwyższym poziome, a więc zapewnią długotrwałe korzyści. Wiele firm nie radzi sobie ze strategią publikacji treści. Przygotowanie odpowiedniego planu działania pozwala na znacznie szybsze osiągnięcie efektów i celów związanych z natężeniem ruchu na stronie oraz wskaźnikami konwersji. Poniżej znajdziesz proste wskazówki, które pomogą Ci stworzyć strategię blogowania. Postaraj się zaadaptować je do własnej działalności.

 

1. Wyznacz cel działalności

Dlaczego Twój blog istnieje?

Co warto udokumentować: Jedno zdanie, które skutecznie przedstawi cel Twojej działalności.

Zanim zaczniesz tworzyć strategię dla bloga, warto zastanowić się nad jego ogólnym celem. Poświęć chwilę i odpowiedz na następujące pytania:

 • Na czym polega misja mojej firmy i co pragniemy osiągnąć dla naszych klientów?
 • Jaka jest historia firmy? A jej misja?
 • Czy mój zespół zgadza się ze mną co do celu firmy i tego, co staramy się osiągnąć dzięki naszej stronie internetowej?

 

Jeśli będziesz w stanie odpowiedzieć na te pytania i stworzyć jedno zdanie, które jasno przedstawi cel bloga, zbudujesz solidną podstawę pod przyszłą działalność i sukces w sieci.

 

2. Osobowość klientów

Kim są Twoi idealni klienci?

Co warto udokumentować: Jasny i szczegółowy opis idealnych klientów.

W idealnych warunkach, treści na blogu powinny być dopasowane wyłącznie do osób, które mogą stać się Twoimi potencjalnymi klientami. Głównym celem bloga biznesowego jest przecież nawiązywanie nowych kontaktów. Kim są jednak idealni klienci? Po odpowiedzeniu na to pytanie będziesz w stanie znacznie łatwiej stworzyć treści, które będą cieszyły się zainteresowaniem. W sieci znajdziesz wiele poradników na temat tego, jak zidentyfikować rynek docelowy i stworzyć portret klienta, który stanie się odbiorcą publikowanych przez Ciebie treści. Klucz do sukcesu polega na przeprowadzeniu wywiadów z obecnymi klientami, przebadaniu social media oraz najważniejszych blogów w Twojej niszy. Dzięki zebranym informacjom, z pewnością lepiej rozpoznasz rynek docelowy.

 

3. Konkurencja

Czy Twoja konkurencja bloguje?

Co warto udokumentować: Listę od 5 do 10 najważniejszych konkurentów, którzy posiadają aktywny blog.

Jeśli treści publikowane przez Twoich konkurentów są wyższej jakości, może to doprowadzić do stagnacji na Twoim blogu. Regularnie sprawdzaj, co konkurencja publikuje na swoich stronach. Jeśli osiągają oni wyższe pozycje w rankingach wyszukiwarek dla danych słów kluczowych, musisz postarać się stworzyć znacznie lepsze treści odnoszące się do tych słów. Sprawdzanie konkurencji pozwoli na stworzenie punktu odniesienia, który pomoże Ci ustalić, co publikować, aby podbić serca klientów.

 

4. Słowa kluczowe

Jakie słowa kluczowe są dla Ciebie najważniejsze?

Co warto udokumentować: Listę 5 do 10 grup słów kluczowych oraz listę słów typu "long tail", które wykorzystasz na własnym blogu.

Słowa kluczowe pozwalają wyszukiwarkom na zrozumienie, o co chodzi w treściach, które publikujesz. Kiedy jeden z klientów szuka specyficznej frazy, powinien on znaleźć Twój blog. Czego jednak poszukują Twoi idealni klienci? Musisz poświęcić czas na przeprowadzenie badań i dowiedzieć się, jakie frazy najczęściej wpisują oni do wyszukiwarki, kiedy poszukują informacji na temat produktów, usług lub powiązanych tematów. Frazy te powinny z kolei znaleźć się w artykułach, które publikujesz na blogu.

 

5. Platformy dystrybucji

Gdzie wypromujesz treści znajdujące się na blogu?

Co warto udokumentować: Listę platform, na których będziesz dzielić się treściami blogowymi.

Tworzenie znakomitych treści jest podstawą w blogowaniu biznesowym. Kolejne niesamowicie ważne zadanie polega na wypromowaniu treści i dostarczeniu ich jak największej liczbie zainteresowanych czytelników.

Istnieje wiele sposobów na promocję treści:

 • Wytnij najważniejsze cytaty z artykułów blogowych i opublikuj je w social media wraz z linkiem prowadzącym do oryginalnej treści.
 • Wysyłaj informacje na temat najnowszych artykułów za pomocą autorespondera.
 • Stwórz prezentację na SlideShare, wykorzystując przy tym informacje zawarte wcześniej w artykule.
 • Stwórz infografikę (co wcale nie musi być takie trudne jak się wydaje).

 

6. Zespół marketingowy

Kto będzie zajmował się blogowaniem?

Co warto udokumentować: Kto dokładnie będzie odpowiedzialny za każdą rolę związaną z blogowaniem.

Musisz zdecydować, kto dokładnie weźmie odpowiedzialność za wdrożenie strategii. Bez jasnych ról cały plan się rozmyje i trudno będzie osiągnąć zadowalające rezultaty. Poniżej znajdują się przykłady ról wymaganych do wprowadzenia skutecznej strategii blogowania (w zależności od wielkości zespołu, jedna osoba może być odpowiedzialna za kilka zadań):

 • badania nad słowami kluczowymi,
 • fakty, statystyki, przykłady,
 • tworzenie treści,
 • edycja treści,
 • strategia i kalendarz publikacji,
 • elementy wizualne,
 • promocja,
 • wykorzystanie treści na różne sposoby.

 

Podsumowanie

Stworzenie wpływowego bloga w Twojej niszy jest jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie nowych klientów. Poprzez regularne dodawanie treści, które zaspokoją potrzeby informacyjne czytelników, zaczniesz budować coraz wyższy poziom zaufania, który nieuchronnie doprowadzi do poprawy reputacji przedsiębiorstwa. Zacznij od głównego celu i odpowiedz na pytanie "dlaczego". Następnie możesz zająć się kolejnymi krokami pozwalającymi na stworzenie skutecznej strategii blogowania.

Czy Twoja firma posiada blog? Uważasz, że jest to skuteczny sposób na przyciągnięcie nowych klientów? Zachęcam do komentowania.

blog, blogowanie, interet, media społecznościowe
Grupa Tense
Czytaj także
Polecane galerie