Superkomputer jak dr House. A nawet lepszy?

Superkomputer jak dr House. A nawet lepszy?

Fot. AP/Fotolink/East News

Ponad rok temu Watson wygrał teleturniej Jeopardy!, pokonując ludzkich ekspertów. Teraz skonstruowany przez IBM superkomputer spróbuje swoich sił jako diagnosta - informuje New Scientist.

Firma IBM współpracuje z kilkoma amerykańskimi szpitalami, aby stworzyć wirtualnego asystenta lekarza. Najlepsze wyniki odnotowano w przypadku onkologii. - To maszyna, która może odczytać wszystko i niczego nie zapomina - mówi biorący udział w badaniach Larry Norton z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

Grając w Jeopardy!, Watson analizował każde pytanie, a następnie poszukiwał możliwych odpowiedzi w bazie danych (zawierającej między innymi treść encyklopedii), wybierając najlepsze odpowiedzi. Podobny mechanizm wykorzystywany jest, aby się dowiedzieć, co dolega pacjentowi - tym razem źródłem informacji są pisma medyczne i kliniczne reguły postępowania.

Pierwszym testem dla systemu były pytania z konkursu dla stażystów Doctor's Dilemma, odbywającego się na dorocznym zjeździe American College of Physicians. Watsonowi przedstawiono 188 pytań, z którymi wcześniej nie miał do czynienia. Właściwą odpowiedź podawał w 50 proc. przypadków, co jest wynikiem niezłym jak na pierwszą próbę, ale z pewnością niewystarczającym.

Aby poprawić swoją skuteczność, Watson zapoznaje się teraz z historiami chorób - tylko szpital Sloan - Kettering udostępnił ich dziesiątki tysięcy. Przy nowym pacjencie Watson szuka informacji o osobach z podobnymi objawami oraz najskuteczniejszych sposobach leczenia. Dzięki temu ma wskazywać lekarzom cały wachlarz możliwych rozpoznań i sposobów leczenia, a także podpowiadać, które z nich są najbardziej prawdopodobne. Weźmie pod uwagę przeszłość pacjenta oraz możliwe interakcje pomiędzy lekami.

Superkomputer szczególnie przydałby się onkologom, którym trudno nadążyć za burzliwie rozwijającymi się gałęziami wiedzy o genetycznych i molekularnych czynnikach związanych różnorodnymi z nowotworami. Watson błyskawiczne przyswaja sobie wszelkie nowości, a jego pamięć trudno byłoby przeciążyć

Komentujący wiadomość internauci sugerują, aby wirtualnego diagnostę nazwać bardziej współczesnym pseudonimem House.

ibm, szpital, lekarz, technologie, superkomputer, watson
PAP
Czytaj także
Polecane galerie