Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Superkomputery Huawei na Uniwersytecie Warszawskim

Superkomputery Huawei na Uniwersytecie Warszawskim

Fot. Materiały prasowe

Huawei dostarczy do Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego nowy klaster HPC. Przyspieszy on analizędanych w dziedzinie nauk przyrodniczych, medycyny, ochrony zdrowia, transportu, obronności i nauk społecznych.

System będzie zawierał ponad 8 tysięcy rdzeni CPU, 43 TB pamięci RAM i 8 PB łącznej wewnętrznej przestrzeni dyskowej. Zostanie on zainstalowany w nowym obiekcie w warszawskim centrum danych ICM. Będzie jedną z największych instalacji dla Apache Spark w Europie.

Nowy klaster jest integralną częścią projektu Otwarte Centrum Danych i ich Analiz OCEAN prowadzonego przez ICM. Urządzenie posiada szerokie możliwości analizowania i rozwiązywania najbardziej wymagających wyzwań jakie stawia współczesna nauka. Znajdzie zastosowanie m.in. w dziedzinach nauk o Ziemi, medycynie, ochronie zdrowia, transporcie, logistyce, zagadnieniach poświęconym bezpieczeństwu publicznemu czy też w naukach społecznych.

– Apache Hadoop, a później Apache Spark były już od kilku lat wykorzystywane w wielu dziedzinach i projektach przez ICM – powiedział profesor Marek Niezgódka, Dyrektor ICM. – Zdecydowaliśmy się nabyć klaster HPC przeznaczony specjalnie do przetwarzania Big Data, aby sprostać rosnącemu popytowi na coraz bardziej złożone obliczenia. Inwestycja ma również stymulować rozwój zespołów analitycznych oraz wpłynąć na wzrost kompetencji związanych z różnymi obszarami analizy danych – dodał.

Współpraca przy HPC dla Apache Spark jest już drugim wspólnym projektem ICM i Huawei. W pierwszym kwartale 2015 roku, firma dostarczyła do ICM 250 węzłów klastra HPC. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego jest wiodącym ośrodkiem badań w dziedzinie nauk obliczeniowych w Europie Środkowej i Wschodniej. W środowisku naukowym stało się także pionierem w zakresie Data Science.

uw, superkomputer, uniwersytet warszawski, huawei
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie