Sztuczna inteligencja słucha Beatlesów. Efekt?

Sztuczna inteligencja słucha Beatlesów. Efekt?

Fot. EAST NEWS
Program komputerowy zanalizował muzykę zespołu The Beatles nie gorzej niż niejeden krytyk. Muzyczną sztuczną inteligencją zajęli się inżynierowie z amerykańskiego uniwersytetu Lawrence Tech. Naukowcy zbadali po 11 piosenek z każdej z 13 studyjnych płyt Beatlesów.

Ścieżki audio zostały przetworzone na spektrogramy, czyli obrazy powstałe na podstawie dźwięków. Spektrogramy zostały potem porównane. Podobnie jak fani, komputer zauważył, że muzyka Beatlesów bardzo zmieniła się w czasie. Program stwierdził, że piosenki z pierwszej płyty Please Please Me były podobne do utworów z drugiego albumu With The Beatles, ale skrajnie różniły się od kompozycji z płyty ostatniej Abbey Road.

Komputer ułożył też poprawnie całą dyskografię chronologicznie, a nawet zauważył, że wydana jako ostatnia płyta Beatlesów Let It Be została nagrana wcześniej niż przedostatnia Abbey Road.

Naukowcy piszą na swej stronie internetowej, że takie analizy przydadzą się w porządkowaniu muzycznych baz danych, mogą także podpowiadać melomanom czego mają słuchać, na podstawie ich wyborów z przeszłości.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie