Szwecja: Pierwszy prom pasażerski na gaz LNG wyruszył w rejs po Bałtyku

Szwecja: Pierwszy prom pasażerski na gaz LNG wyruszył w rejs po Bałtyku

Fot. mrlins/CC/Flickr

Pierwszy na świecie duży statek pasażerski zasilany skroplonym gazem ziemnym LNG wyruszył dzisiaj ze Sztokholmu w inauguracyjny rejs do fińskiego Turku.

Mogący pomieścić 2,8 tys. pasażerów statek M/S Viking Grace to najbardziej ekologiczny prom na Morzu Bałtyckim. Według zapewnień przewoźnika promowego, firmy Viking Line, dzięki wykorzystaniu gazu LNG jednostka praktycznie nie emituje siarki, a emisja tlenków azotu jest mniejsza o 80-90 proc. w porównaniu z tradycyjnym paliwem opartym na ropie. Silnik emituje również o 20-25 procent mniej dwutlenku węgla.

- Cieszę się, że skandynawska myśl techniczna może być dla innych wzorem do naśladowania - powiedziała w poniedziałek podczas prezentacji statku w Sztokholmie szwedzka minister środowiska Lena Ek. Przypomniała, że w 2015 roku statki pływające po Bałtyku, zgodnie z dyrektywą UE, będą musiały używać paliwa nie zawierającego siarki. Ten statek już spełnia ten wymóg - podkreśliła.

Prom pasażersko-samochodowy o nazwie M/S Viking Grace regularne kursy rozpocznie w środę na trasie Sztokholm-Turku-Sztokholm, po drodze zawijać będzie do portu na Wyspach Alandzkich.

Statek pływa pod fińską banderą, należy też do fińskiego przewoźnika promowego Viking Line. Jednostka została wybudowana w stoczni STX w Turku i kosztowała 240 ml euro. Prom ma 214 m długości oraz ponad 31 m wysokości.

Czytaj więcej w Money.pl
Spektakularna akcja ratunkowa na morzu
Śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej Anakonda przetransportował we wtorek w nocy z pokładu promu Stena Spirit na ląd 49-letniego pasażera.
Tak w Bałtyku łowili ryby 9 tys. lat temu
Drewnianą pułapkę na ryby sprzed 9 tys. lat odkryto w Szwecji u wybrzeży Bałtyku.
Katastrofa w Nowym Jorku. Jest wielu rannych
Prom pasażerki staranował pomost portu na dolnym Manhattanie. To był wielki wstrząs - mówią świadkowie.

 

 


gaz, bałtyk, szwecja, prom
PAP
Czytaj także
Polecane galerie