Te filmy nie dadzą ci spać. Zobacz, co potrafią roboty, które kupiło Google

Te filmy nie dadzą ci spać. Zobacz, co potrafią roboty, które kupiło Google

Fot. bostondynamics.com

Apetyt Google na firmy rozwijające zaawansowane technologie wydaje się niezaspokojony. W sobotę poinformowano o przejęciu przez giganta z Mountain View już ósmej spółki zajmującej się robotyką. Boston Dynamics to jednak nietuzinkowa firma, która ma na swoim koncie roboty, które zachwycają i zarażem przerażają swoimi zdolnościami.

Firma Boston Dynamics dała się poznać w 2008 roku dzięki robotowi BigDog, który choć nie wyglądał jako dzieło najnowszej technologii, wykazywał się nieprawdopodobnie wysoką sprawnością poruszania się w terenie na czterech "łapach".

Po przejęciu Boston Dynamics przez Google szefem projektu robotów zostanie Andy Rubin, który stworzył i rozwijał projekt Android. Jak zapowiada, teraz Google zabierze się do budowania "prawdziwych robotów".

Zobaczmy, jak roboty stworzone przez Boston Dynamics sprawdzają się w akcji.

1. Legged Squad Support System

Robot skonstruowany dzięki wsparciu ze strony DARPA i Marine Corps. Potrafi przetransportować ładunek o wadze 181 kg na dystansie 32 kilometrów. Dzięki specjalnym czujnikom potrafi podążać za człowiekiem-przewodnikiem.

2. Cheetah Robot

Czteronożny robot (cheetah to po angielsku gepard) potrafi rozpędzić się na bieżni do 45,5 km/h, co oznacza, że o prawie 1 km/h jest szybszy niż biegnący z pełną prędkością Usain Bolt.

3. RHex Rough Terrain Robot

Ważący 13,6 kg robot został skonstruowany z myślą o poruszaniu się w szczególnie trudnym terenie. Równie dobrze może działać po przewróceniu na o 180 stopni (jest symetryczny), a jego akumulatory wystarczają na 4 godziny pracy.

4. Atlas

Człekokształtny robot stworzony do poruszania się w trudnym terenie. Szczególnie poważnie potraktowano kwestię zachowania równowagi ? nie przewróci się nawet wtedy, gdy zostanie pchnięty z boku.

Czytaj także
Polecane galerie