Turcja znosi blokadę Twittera

Fot. imago stock&people/EAST NEWS
Twitter był niedostępny od dwóch tygodni, po publikacjach oskarżających o korupcję premiera Recepa Tayyipa Erdogana - podały tureckie władze telekomunikacyjne (TIB) oraz media.


- Przeprowadzamy procedurę zniesienia blokady Twittera
- powiedział agencji AFP przedstawiciel TIB. Tureckie władze telekomunikacyjne po wyroku Sądu Najwyższego zdjęły ze swojej strony internetowej komunikat o zablokowaniu Twittera. Według dziennika Hurriyet oczekuje się, że decyzja o zdjęciu blokady zostanie w najbliższych godzinach przekazana dostawcom internetu i dostęp do Twittera zostanie przywrócony.

Sąd Najwyższy Turcji uznał w środę, że zablokowanie przez władze dostępu do Twittera naruszyło prawo do swobody wypowiedzi i nakazał przywrócenie jego działania. Wcześniej sąd niższej instancji nakazał przywrócenie dostępu do Twittera, lecz władze uznały, że mają 30 dni na wykonanie polecenia, i zapowiedziały złożenie apelacji.

20 marca turecki urząd telekomunikacyjny (TIB) zablokował korzystanie z mikrobloga. Nastąpiło to po atakach ze strony Erdogana, który oskarżył Twittera i serwis YouTube o propagowanie sfałszowanych nagrań audio sugerujących korupcyjne powiązania premiera. Nagrania te miały zaszkodzić wizerunkowi rządu przed wyborami lokalnymi 30 marca, które ostatecznie zakończyły się jednak zwycięstwem AKP. Erdogan twierdził przed wyborami, że Twitter zagraża bezpieczeństwu narodowemu.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie