Tusk i Merkel otworzyli polskie stoisko na CeBIT

Tusk i Merkel otworzyli polskie stoisko na CeBIT

Fot. PAP/EPA
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyli we wtorek polskie stoisko na targach nowych technologii CeBIT w Hanowerze. Szef rządu powiedział, że jest pod wrażeniem zaawansowania polskiej rewolucji technologicznej.

- Sam czasami jestem zaskoczony przy takich okazjach jak CeBIT, jak bardzo zaawansowana jest polska rewolucja technologiczna, polska rewolucja informatyczna - szczególnie, że należę do pokolenia, które z większym trudem, niż nasze dzieci, wnuki, przystosowuje się do tych nowych warunków - powiedział premier.

- Świadomy tego, ile Polacy, szczególnie młode generacje zrobiły dla rozwoju tej branży, tej dziedziny życia, z wielką satysfakcją przyjąłem informacje o zaproszeniu Polski, jako głównego partnera i współgospodarza targów w Hanowerze - dodał.

Szef polskiego rządu przyznał, że mógłby bardzo długo cytować liczby i dane dotyczące polskiej teleinformatyki a także sukcesów wielu ludzi w tej branży. Ale chyba większe wrażenie na naszych partnerach zrobi ta wędrówka po polskich stoiskach, polskich wystawach, i bardzo się cieszę na tę część targów hanowerskich, kiedy będziemy pod wielkim wrażeniem tego, co udało się w Polsce osiągnąć - powiedział premier.

Tusk podkreślił, że obecność kanclerz Niemiec potwierdza świetne relacje polsko-niemieckie.

- Cieszę się bardzo, że Polska jest krajem partnerskim targów CeBIT. Pragnę powitać przedstawicieli polskiego rządu oraz rządu niemieckiego, a także panią komisarz, przedstawicielkę Komisji Europejskiej. To wszystko świadczy o tym, jak duże jest zainteresowanie tym dzisiejszym wydarzeniem i to wszystko świadczy o tym, jak nowoczesna Polska dzisiaj jest i ile się zmieniło - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Czytaj więcej Polskie wynalazki na światowych targach technologicznych Kilkuset studentów i naukowców z Polski weźmie udział w targach branży informatycznej i nowych technologii - CeBIT w Hanowerze. MNiSW zorganizowało polskie stoisko narodowe LAB, na którym zaprezentowane zostaną innowacyjne projekty z obszaru badań i rozwoju. Wśród odwiedzanych przez premiera Tuska i kanclerz Merkel stoisk znalazła się ekspozycja firmy Vigo Systems, powstałej z inicjatywy specjalistów Wojskowej Akademii Technicznej. Przedsiębiorstwo jest jednym z czołowych producentów czujników podczerwieni na świecie. Jego produkty mają zastosowanie w przemyśle, medycynie, pracach badawczych oraz technice wojskowej. Vigo Systems dostarcza swoje podzespoły również dla NASA. Wizytówką firmy jest detektor podczerwieni, wchodzący w skład ruchomego laboratorium na pokładzie łazika Curiosity, badającego obecnie powierzchnię Marsa.

Kolejnym punktem zwiedzania była prezentacja najszybszego na świecie mikroprocesora DQ80251 z rodziny 8051, produkowanego przez firmę Digital Core Design. Moc obliczeniowa procesora jest ponad 56 razy większa od konkurencyjnych rozwiązań, co oznacza możliwość wykonywania większej liczby operacji w krótszym czasie, przy mniejszym zużyciu energii. Inżynierowie firmy w ciągu kilkunastu lat zaprojektowali ponad 70 różnych rozwiązań, które są wykorzystywane przez największe światowe koncerny.

Nasze produkty są z reguły projektowane i tworzone dla firm z Azji, z Chin, Tajwanu, bo tam jest na nie zapotrzebowanie - powiedział dziennikarzom prezes Digital Core Design Jacek Hanke.

Merkel i Tusk rozegrali też krótką partię gry planszowej, korzystając z kostki Dice+ firmy Game Technologies SA. Kostka daje możliwość wyświetlania dowolnych symboli na ściankach i komunikowania się z elektronicznymi grami, np. na tablecie czy komputerze. Rozpoczęcie produkcji kostki będzie możliwe dzięki wsparciu, jakie firma otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Największe na świecie międzynarodowe targi nowych technologii CeBIT zostały we wtorek otwarte dla publiczności. Do soboty około 4100 wystawców z 70 krajów świata będzie prezentowało tam swoje pomysły i technologie.

W poniedziałek targi otworzyli oficjalnie kanclerz Merkel i premier Tusk. W tym roku Polska jest partnerem strategicznym wystawy. Wiodącym tematem tegorocznych targów CeBIT jest shareconomy - dzielenie się produktami i zasobami za pośrednictwem internetu.

Targi CeBIT to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie. Od 1986 r. inspirują do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i dają impuls do rozwoju branży. Rokrocznie przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W 2012 r. ekspozycję obejrzało około 312 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, czym może pochwalić się Polska
- W Hanowerze pokażemy pełen katalog polskich możliwości w dziedzinie nowych technologii - mówi wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.
Tusk w Berlinie. O tym rozmawia z Merkel
Premier Donald Tusk przybył do Berlina, by wziąć udział w 12. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych.
Zobaczy ich pół miliona ludzi. Mają co pokazać?
5 dni pokazów, 6,5 tysiąca firm z 70 krajów, 600 tysięcy zwiedzających. Tak zapowiadają się tegoroczne targi CeBIT.
tusk, merkel, technologie, cebit
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jakub2
37.47.45.* 2013-03-07 20:28
Pewnie oboje mieli dziadków w wermachcie
2013-03-05 15:35 Bywalec forum
I zgadnijcie kto w tym układzie jest chłopcem na posyłki...
md71
79.188.144.* 2013-03-05 14:01
Patrząc na tą fotkę mam jakieś dziwne skojarzenia z carycą Katarzyną i Poniatowskim. ;) Śmiech przez łzy.
Zobacz więcej komentarzy (9)