Wydatki na usługi chmurowe do 2019 roku zwiększa się aż dwukrotnie

Wydatki na usługi chmurowe do 2019 roku zwiększa się aż dwukrotnie

Fot. Shutterstock

Roczny wskaźnik wzrostu dla usług w chmurze ma osiągnąć 19,4 proc. - od 70 mld dol. w 2015 do aż 141 mld w 2019 r. Według IDC ten segment rynku rozwija się sześciokrotnie szybciej niż... cała branża IT. Nowych rozwiązań chmurowych poszukuje sektor produkcyjny, bankowy oraz usług.

Chmura to - w dużym uproszczeniu - miejsce w internecie (na przykład dyski OneDrive, Dropbox, Dysk Google), w którym można przechowywać dane wszelkiego rodzaju. Dotyczy to zdjęć, muzyki, dokumentów, filmów, danych itp. Dostęp do nich możliwy jest zarówno z komputera, telefonu,telewizora, jak i wielu innych urządzeń połączonych z siecią.

Dominującym typem usług opartych o chmurę pozostaje Software as a Service (SaaS), inwestycje w ten typ chmur będą odpowiadać za więcej niż 2/3 środków przeznaczonych na rozwój chmur do 2019 r. SaaS, z ang. oprogramowanie jako usługa to jeden z modeli chmury obliczeniowej, polegający na dystrybucji oprogramowania, w którym aplikacja jest przechowywana i udostępniana przez producenta użytkownikom przez internet. Eliminuje to potrzebę instalacji i uruchamiania programu na komputerze klienta.

Jednak najbardziej dynamiczne rosnącymi modelami wykorzystania chmury będzie Infrastructure as a Service (IaaS) oraz Platform as a Service (PaaS) - zanotują one wzrost na poziomie odpowiednio 27 i 30,6 proc. IaaS, z ang. infrastruktura jako usługa, to jeden to usługa polegająca na dostarczeniu przez dostawcę całej infrastruktury informatycznej, takiej jak np. wirtualizowanysprzęt, skalowany w zależności od potrzeb użytkownika. Z kolei PaaS (platforma jako usługa) to usługa polegająca na udostępnieniu przez dostawcę wirtualnego środowiska pracy; usługa ta skierowana jest przede wszystkim do programistów.

- W ostatnich latach producenci oprogramowania decydowali się na wdrożenia swoich produktów w modelu Software as a Service. Do 2018 r. większość z nich będzie jednak oferować oprogramowanie działające w hybrydowym modelu Software as a Service / Platform as a Service - tłumaczy Frank Gens, główny analityk International Data Corporation.

- Znaczy to tyle, że klienci prywatni, korporacyjni i przedsiębiorstwa wraz z kolejnym cyklem aktualizacji oprogramowania, otrzymają produkty, których naturalnym środowiskiem będzie właśnie chmurowy model Software as a Service. Doprowadzi to do tego, że nowe usługi opracowywane od razu w środowisku chmurowym, a także ostatnie usługi, które zostaną dostosowane do chmury, na stałe przyciągną klientów i ich dane do środowisk cloud computing - dodaje Gens.

Jak przekonuje Eileen Smith, szefowa działu Customer Insights and Analysis w International Data Corporation, rosnącą liczba urządzeń oraz pojawienie się coraz większej różnorodności wśród rozwiązań sprzętowych wymusi rozwiązania i produkty software'owe, które będzie można szybko dostosować do zmieniającego się otoczenia, taką niezależność i skalowalność zapewnia właśnie chmura.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie