YouTube i Facebook zablokowane w Turcji? Premier nie wyklucza

YouTube i Facebook zablokowane w Turcji? Premier nie wyklucza

Fot. codenamecueball/CC BY 2.o/Flickr
Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan twierdzi, że portale społecznościowe są wykorzystywane przez politycznych przeciwników do ataków na władze w Ankarze.

Erdogan oskarżył charyzmatycznego kaznodzieję muzułmańskiego Fethullaha Gulena o publikowanie na portalach społecznościowych sfabrykowanych nagrań audio, sugerujących korupcyjne powiązania tureckiego premiera.

- Jesteśmy zdeterminowani w tej kwestii. Nie zostawimy naszych obywateli na pastwę YouTube'a i Facebooka - powiedział Erdogan w wywiadzie udzielonym wczoraj wieczorem stacji telewizyjnej ATV.

Zdaniem premiera Turcji opublikowanie nagrań sugerujących powiązania korupcyjne przedstawicieli władz jest elementem kampanii, mającej go zdyskredytować. Z tymi zarzutami nie zgadza się Gulen, który zapewnia, że nie miał z publikacją nagrań nic wspólnego. Zapewnił także, że nie wykorzystuje internetu do wywierania wpływu na turecką politykę.

W lutym w internecie pojawiły się nagrania rzekomej rozmowy premiera Erdogana z synem. Słychać, jak ktoś - podobno premier - mówi przez telefon synowi, by ten pozbył się z domu ogromnych ilości gotówki w związku z policyjną akcją antykorupcyjną. Autentyczności nagrań nie udało się potwierdzić.

Fethullah Gulen przebywa od 1990 roku w Stanach Zjednoczonych. Niegdyś był sprzymierzeńcem politycznym Erdogana, ale później ich drogi się rozeszły. Zarówno analitycy, jak i rząd turecki twierdzą, że Gulen miał wpływy w tureckiej policji, sądownictwie i służbach specjalnych.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie