Zablokują Skype. Chyba, że ujawnią dane

Zablokują Skype. Chyba, że ujawnią dane

Fot. Tommydickson/iStockphoto

Internetowe komunikatory takie jak Skype czy WhatsApp mogą zostać zablokowane w Arabii Saudyjskiej, jeśli nie umożliwią monitorowania treści wymienianych za ich pośrednictwem - podały źródła w saudyjskiej branży telekomunikacyjnej.

Miejscowe firmy telekomunikacyjne oraz operatorzy takich stron czy aplikacji zostali poproszeni o umożliwienie nadzorowania (przekazywanych) treści - poinformował anonimowy informator z państwowej Komisji ds. Komunikacji i Technologii Informatycznych (CITC).

CITC dała firmom telekomunikacyjnych prawie tydzień na ustosunkowanie się do tej prośby; termin upływa w najbliższą sobotę - podało z kolei źródło w Saudi Telecommunication Co., jednym z trzech saudyjskich operatorów. Według tej firmy po upływie wyznaczonego czasu CITC może zablokować działanie popularnych komunikatorów, w tym aplikacji na smartfony WhatsApp oraz programu Skype.

Pozostali operatorzy w Arabii Saudyjskiej to Mobily i Zein. Według AFP to właśnie te firmy zażądały od CITC podjęcia działań przeciwko internetowym serwisom komunikacyjnym, które zdaniem Mobily i Zein stanowią nieuczciwą konkurencję dla ich własnych usług.

W sąsiadujących z Arabią Saudyjską Zjednoczonych Emiratach Arabskich większość funkcji Skype'a została zablokowana przez państwowego regulatora najprawdopodobniej, by chronić interesy tamtejszych spółek telekomunikacyjnych Etisalat oraz Du.

Czytaj więcej w Money.pl
Aresztowali szpiegów. Czego tam szukali?
To przypadek szpiegostwa i osoby te uczestniczyły w siatce szpiegowskiej, pracującej dla obcego państwa.
Awantura w samolocie. Pasażer został...
Pilot już na pasie startowym skontaktował się z ochroną lotniska w Dżudzie, która wyprowadziła z pokładu samolotu protestującego mężczyznę i jego syna. Start opóźnił się o niemal dwie godziny.
Sąsiad Polski sprzedał broni za 1,4 mld euro
Według niemieckiej prasy, największym odbiorcą niemieckiego sprzętu jest Arabia Saudyjska.
arabia saudyjska, skype, mobily, zein
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-03-26 10:51
no tak, kraj ktory chce miec inwigilacje kazdego czlowieka mieszkajacego tam u nich na terenie arabi audyjskiej... przykre niestety ale polska dazy dokladnie do tego samego i chce miec wiedze nad wszystim cos ise dziee w panstwie i na terytorium kraju