33 procent chłopców jest na diecie

33 procent chłopców jest na diecie

Fot. sjlocke/iStockphoto
Aż 49 proc. dziewcząt i 33 proc. chłopców w wieku gimnazjalnym stosuje diety odchudzające - wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu edukacyjnego Żyj smacznie i zdrowo.

 

Już w gimnazjum młodzież przywiązuje dużą wagę do swojej sylwetki. Jak wynika z badań, wielu uczniów ocenia, że ich waga jest nieprawidłowa. Najczęściej sądzą, że są za grubi i dlatego coraz chętniej stosują diety odchudzające.

Badanie zrealizowane w ramach programu edukacyjnego Żyj smacznie i zdrowo pokazało, że 53 proc. dziewcząt i 44 proc. chłopców w wieku gimnazjalnym nie spożywa pięciu posiłków dziennie.

Zachowanie regularnych odstępów - ok. 3-3,5 godziny - pomiędzy posiłkami i jedzenie według zasady +częściej a mniej+, pomaga utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie. Dzięki temu, organizm ma stały dopływ składników odżywczych i unika napadów tzw. wilczego głodu, co często prowadzi do otyłości - mówi Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym Żyj smacznie i zdrowo.

Jeśli pomimo tego, nastolatek zauważy u siebie problem z masą ciała, to może podjąć próbę zdrowego odchudzania. Pomóc mu w tym powinni rodzice, a problem warto również skonsultować z lekarzem lub dietetykiem - dodaje Piskała.

Według specjalistki zdrowa dieta odchudzająca dla gimnazjalisty powinna być oparta na piramidzie zdrowego odżywiania, ale kaloryczność poszczególnych posiłków powinna być mniejsza niż dotychczas. Pierwszą zasadą zdrowego chudnięcia jest nauczenie się regularnego spożywania pięciu posiłków o stałych porach. Podstawę takiej diety powinny stanowić warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso, tłuste ryby i produkty nabiałowe (jogurt naturalny, mleko, maślanka). W całym procesie odchudzania nastolatka należy pamiętać o tym, że tygodniowo może on zgubić maksymalnie 0,5 kg, nie więcej. W przeciwnym wypadku czeka go efekt jo-jo.

Dziecko z nadwagą w wieku pomiędzy 6 a 9 lat są 10-krotnie bardziej narażone na otyłość w dorosłym życiu. Zaś u nastolatka (10-14 lat) ryzyko jest aż 28-krotnie większe - przypomina Piskała.

Specjalistka podkreśla, że jedynym sposobem na walkę z nadwagą wśród najmłodszych jest edukacja. Należy uczyć młodzież, jak powinna wyglądać zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta, jak ważnym elementem jest aktywność fizyczna.

Żyj smacznie i zdrowo to program edukacyjny marki Winiary, prowadzony we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności w polskich gimnazjach. Misją programu jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania.

dieta, pediatria, gimnzjum
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
hodowca prawdę Ci powie
178.36.251.* 2013-11-24 16:54
Cy pokrywa się to z % mających piasek w jajkach? Chorobliwej otyłości nabiera się w łonie matki.Doszło do tego w imię poprawności,że o zdrowiu lepiej rozmawiać z hodowcami psów.