600 mln zł traci co roku polska gospodarka z powodu grypy

600 mln zł traci co roku polska gospodarka z powodu grypy

Fot. Bartosz Krupa/East News

Ponad 600 mln zł traci co roku polska gospodarka z powodu grypy sezonowej - wynika z najnowszych danych ZUS przedstawionych podczas III Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Prof. Karina Jahnz-Różyk, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, powiedziała, że głównym tego powodem jest to, że Polacy nie chcą się szczepić przeciwko grypie. W sezonie 2011/2012 zaszczepiło się zaledwie 4,5 proc. ogółu populacji - najmniej w ostatnich latach.

- Konieczne jest opracowanie i przyjęcia Narodowej Strategii Zwalczania Grypy - dodała specjalistka. Pracuje nad tym Grupa Robocza ds. Grypy. Projekt strategii będzie dyskutowany podczas debaty FLU FORUM zaplanowanej na 11 września bieżącego roku w Warszawie.

W Polsce niechętnie się szczepią nawet osoby starsze po 65. roku życia, najbardziej narażone na zakażenie wirusem grypy. Tylko 16 proc. seniorów zgłasza się na szczepienia, podczas gdy w innych krajach wskaźnik ten jest kilkakrotnie wyższy. Rada Unii Europejskiej postuluje, by począwszy od 2014/2015 r. co roku było zaszczepionych 75 proc. seniorów.

Według ekspertów, w naszym kraju nie uda się tego osiągnąć bez spójnego programu zwalczania grypy. Głównym celem Narodowej Strategiii Zwalczania Grypy będzie przekonanie do szczepień przeciwko grypie zarówno osoby najbardziej zagrożone grypą, jak również lekarzy, którzy także nie są przekonani szczepień przeciwko tej infekcji.

Przeciwko grypie szczepi się zaledwie 6,4 proc. wszystkich pracowników naszej służby zdrowia. Jest to niemal tak samo niski odsetek jak w całej populacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Grypa. Warto zamykać lotniska w czasie epidemii?
Naukowcy opracowali model rozprzestrzeniania się światowej epidemii grypy.
Bierne palenie naraża dzieci na większe powikłania grypy
Dzieci, które trafiają do szpitala z powodu powikłań grypy przebywają w nim dłużej i częściej wymagają intensywnej terapii.
Eksperci: krew pępowinowa może ratować życie
Krew pępowinowa może ratować życie chorych ludzi tak jak komórki szpiku kostnego.
ochrona zdrowia, grypa, szczepienia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ewik2
89.74.221.* 2012-09-07 14:14
propaganda szczepionkowa w pełni, dlaczego wirus występuje tylko sezonowo i dlaczego szczepieni przechodzą grypę gorzej niż nie szczepieni poczytajcie dr Jaśkowskiego na nowyekran.pl
gościu
91.200.36.* 2012-09-07 14:04
ocho znowu ktoś naciąga na szczepionki.
zdrów
109.58.9.* 2012-09-07 13:58
nigdy nie szczepiłem się na grypę i od 10 lat na nią nie chorowałem. Ci, którzy się szczepili i tak chorują
Zobacz więcej komentarzy (5)