Afryka: WHO przestrzega przed epidemią Eboli, są już setki ofiar

Afryka: WHO przestrzega przed epidemią Eboli, są już setki ofiar

Na wirusa Ebola nie ma szczepionki ani lek Fot. AP/FOTOLINK/East News
Na wirusa Ebola nie ma szczepionki ani lek
Epidemia gorączki krwotocznej Ebola, która wybuchła w lutym w Gwinei, rozprzestrzeniła się na część państw Afryki Zachodniej i grozi rozlaniem się na kolejne - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelując o zdecydowaną walkę z wirusem.

Pomimo podejmowanych wysiłków WHO odnotowała od lutego 635 przypadków zachorowań, w tym 399 ze skutkiem śmiertelnym, w Gwinei, Sierra Leone i Liberii.

To najbardziej śmiercionośna epidemia wirusa Ebola od jego pojawienia się na kontynencie afrykańskim w 1976 r., a liczba zakażeń rośnie.

- To już nie jest epidemia krajowa, ale o zasięgu regionalnym. WHO jest głęboko zaniepokojona zarówno trwającym rozprzestrzenianiem się wirusa na sąsiednie kraje, jak i ryzykiem dalszego rozlania się epidemii na skalę międzynarodową - podkreślił regionalny przedstawiciel WHO Luis Sambo.

W odpowiedzi na kryzys ministrowie zdrowia 11 krajów Afryki Zachodniej z inicjatywy WHO spotkają się na początku lipca w stolicy Ghany, Akrze, aby opracować skorodowany plan działania.

Od wybuchu epidemii mieszkańcy Afryki Zachodniej z obawą odnoszą się do służby zdrowia, obwiniając ją za sprowadzenie i rozprzestrzenienie wirusa. Organizacja Lekarze Bez Granic (MSF) alarmuje, że ze względu na brak wiedzy ludzie w dalszym ciągu przygotowują do pochówku ciała zmarłych na gorączkę Ebola i przychodzą na ich pogrzeby, co przyczynia się do wzrostu liczby zachorowań.

Gorączka krwotoczna Ebola - ostra choroba zakaźna wywołana przez wirusa o tej samej nazwie, przenoszona przez dotyk i płyny ustrojowe - wywołuje u chorego bardzo wysoką gorączkę, bóle głowy i mięśni, zapalenie spojówek i ogólne wyczerpanie, a w kolejnym stadium - wymioty, biegunkę oraz wewnętrzne i zewnętrzne krwotoki. W 90 proc. przypadków zachorowanie prowadzi do śmierci. Na wirusa Ebola nie ma szczepionki ani leku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wirus Ebola znów zabija. Już ponad 300 ofiar
Epidemia zabójczego wirusa Eboli, której kres ogłosiły w maju władze Gwinei, zaatakowała znowu i rozszerzyła się na dwa sąsiednie kraje - Sierra Leone i Liberię. już ponad 330 osób.
Utonęło co najmniej 40 imigrantów z Afryki
Libia wzywa UE do pomocy w powstrzymaniu napływu imigrantów.
Chiny pożyczą Afryce miliardy dolarów. Cel?
Przebywający z wizytą w Etiopii szef chińskiego rządu Li Keqiang zapowiedział, że Chiny udzielą państwom afrykańskim kredytów na łączną sumę 12 miliardów dolarów.
afryka, ebola, epidemia choroby
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
vtgbgtvrfvrfv
83.16.21.* 2014-06-26 21:52
a skąd się wziął ten wirus? tak jak hiv z labolatorium